Erdoğan'dan talimat: Futbolda yabancı kuralı değişiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Kulüplerimizle konuşarak bir yere vardırmamız lazım. Futbolda özellikle yabancı oyuncu sayısının aşırı oluşu, bize bazı dezavantajlar getiriyor" sözleri sonrası yabancı kuralının değiştirilmesi için harekete geçildi.
Pazar, 17 Eylül 2017 09:45

Taraftarların ve kulüplerin destek verdiği yabancı kuralına ilişkin Erdoğan'ın açıklaması sonrası yeni bir düzenleme için harekete geçildi.

"Kulüplerimizle konuşarak bir yere vardırmamız lazım. Futbolda özellikle yabancı oyuncu sayısının aşırı oluşu, bize bazı dezavantajlar getiriyor. En önemli dezavantajı, A Milli Takım’a yansıması. Kulüplerimiz hiç mi yabancı oynatmasın? Oynatsın ama bu kadar fazla değil. Bakıyorsun sahaya, neredeyse yerli oyuncu yok. Bunu doğru bulmuyorum. Gereğinden fazla" diyen Erdoğan'ın bu sözleri sonrası TFF harekete geçti.

Fanatik'ten Metin Karabaş'ın haberine göre, Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği ile toplantı yapacak. Yabancı sınırı ve altyapıdan oyuncu bulundurma zorunluluğu gündeme getirilecek. TFF’nin Lucescu’dan da bu konuda bir çalışma yapmasını istediği gelen haberler arasında.

Şu andaki kurala göre takımlar kadrolarında 14 yerli ve 14 yabancı oyuncu bulundurabiliyorlar. 21 kişilik maç kadrosuna ise en az 9 yerli isim yazmak zorunda olan ekipler, sahaya 11 yabancı futbolcuyla da çıkabiliyor.