Sendikadan hızlı tren uyarısı

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, hızlı tren projesiyle ilgili yaşanan sıkıntıları vatandaşlara anlatmaya kararlılıkla devam edeceklerini açıkladı.
Çarşamba, 18 Mart 2009 20:56

soL (HABER MERKEZİ) Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı Yunus Akıl, sorumluluk bilinciyle vatandaşlara hızlı tren projesi ile ilgili yaşanan sıkıntıları anlatmaya ve onları uyarmaya kararlı olduklarını söyledi.

Sendika adına yazılı bir açıklama yapan Akıl, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Mart'ta gerçekleştirilen hızlı tren açılışında sendikalarını hedef alan sözler söylediğini belirterek, "Sendikamız sorumluluk bilinciyle halkımıza hızlı tren projesi ile ilgili yaşanan sıkıntıları anlatmaya ve onları uyarmaya kararlıdır. Üstelik isteğimiz çok masum ve polemikle geçiştirilemeyecek kadar ciddi ve acildir. Hızlı tren projesinin güzergah seçiminin yanlışlığı, geri dönüşsüz olarak tüketilen kamu kaynakları, bir bütün halinde yüksek hızlı tren (YHT) hattının bitirilemeyeceği gerçeği üzerinde elbette durulmalı ve bu hatalardan dönülmesi için gerekli tartışmalar yürütülmelidir" dedi.

TCDD Genel Müdürlüğünde hızlı trene ilişkin danışmanlık yapan bilim insanlarının, YHT'nin herhangi bir risk taşımadığı yönündeki öngörülerini paylaşmalarını, TÜVSÜD'ün YHT'ye verdiği raporun tümünün açıklanmasını isteyen Akıl, ayrıca Esenkent-Hasanbey arasındaki altyapı kontrol hizmetlerini yürüten Mescioğlu ve YHT'nin inşaat konsorsiyumundaki şirketlerden ALARKO Holding'in bu hatta saatte 250 kilometre hızla tren işletmeciliği yapılmasında bir sakınca olmadığına ilişkin açıklama yapması gerektiğini belirtti.