Sanatçılardan kot kumlama işçilerine destek

Kot kumlama işçileri ile dayanışma için aydın ve sanatçılar bugün adliyedeydi.
Salı, 14 Nisan 2009 16:28

soL (HABER MERKEZİ) Bakırköy Adliyesi'nde kot kumlama işçilerinin davası bugün görülmeye başlandı. Çoğu solunum hastası olan işçilerin emekli olabilmeleri için öncelikle sigortasız çalıştıklarının tespit edilmesi gerekiyor ancak çalıştıkları taşeron firmalar kayıt altında olmadığı için de süreç uzuyor.

Kot kumlama sonucu oluşan silikozis hastalığına yakalanan ve sayıları on bini bulan işçilere destek ise her geçen gün büyüyor. İşçilerle dayanışma için aydın ve sanatçılar da bugün adliyedeydi. Kot kumlama işçilerinin sigortasız çalıştırıldıklarına dair tespit davasında işçiler haklı bulunursa emeklilik hakkı kazanacaklar.

Tiyatro sanatçısı Yasemin Göksu, bugün yapılan destek ziyaretinde konuşarak "Tespit gerekmeksizin hemen sigortalı olmalarını ve emekli edilmelerini istiyoruz. Hastanelerde fiilen bir kampanya başlatarak tüm kot işçilerine ulaşılmalı. Onların en yakın hastanalere giderek tedavileri başlatılsın ve ailelerine maaş bağlansın istiyoruz" dedi.

Kot kumlama işçilerine destek verenler silikozis hastalığının tedavisi için ulusal bir kampanya başlatılmasını talep ediyor.