Kent Konut işçileri muhatap arıyor

Beş aydır maaşlarını alamayan Kent Konut A.Ş işçileri haklarını istiyor.
Salı, 27 Nisan 2010 12:45

Kocaeli’nin Karamürsel ilçesindeki toplu konut inşaatında çalışan işçiler, taşeron firmanın 5 aydır maaş ödememesi yüzünden Kent Konut A.Ş merkezine giderek yetkililerle görüşmek istedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Kent Konut A.Ş’nin İzmit’teki merkez binası önüne gelen 50 işçi, aylardır biriken maaş ve sosyal yardım alacaklarını ödemeyen taşeron firmanın, kendilerini adeta ilçeye hapsettiğini savundu. İşçiler kapı önünde beklerken, yetkililer ise görüşmeye yanaşmadı.

Taşeron firmadan 5 aylık maaş ve sosyal haklarını tahsil edemeyen işçiler, sabah saatlerinde Kent Konut’un İzmit’teki merkezi önünde toplanıp, alın terlerinin karşılığını istedi. Mağdur olduklarını savunan işçiler yetkililerle görüşmek istedi, ancak özel güvenlik tarafından içeriye alınmayınca bina önünde beklemeye başladı. Bu sırada bölgeye gelen polis ekipleri, işçilere bina önünü boşaltmaları ve suç duyurusunda bulunabilecekleri uyarısını yaptı.

“5 aydır paramız ödenmiyor”
Kendilerine ‘’Kent Konut'un muhatap olmadığı’’ söylenen işçiler adına açıklama yapan Mehmet Sadık Tunç, şunları söyledi: “Biz, 14 kişi Van'dan gelerek çalışmaya başladık. Ancak bizi işe alan taşeron firma 5 aydır paramızı ödemeyince işi bıraktık. Kent Konut Genel Müdürü Metin Kalafat, bu sorunumuzu çözeceğini söyledi. Ama bir haftadır hiç bir şey çözülmedi. Alın terimizin karşılığını istiyoruz. Kendisiyle görüşmek için buraya geldik, görüşemedik. Güvenlik tarafından kapı önüne çıkarıldık” dedi.

Alacakları kabarık
Tunç, çalıştıkları taşeron firma hakkında yeni bilgilere sahip olduklarını da ifade ederken, şöyle konuştu: ‘’Firmanın 2 yıldır mali sıkıntıdayız diyerek, bizden önce çalışanlara da para ödemediğini gördük. Bugüne kadar çalıştırdığı tüm işçilere 4 milyon TL civarında borcu birikmiş. Sadece bizim 50 bin TL’ye yakın alacağımız var. Böyle bir firmaya iş vermeye devam edilir mi? Taşeron firma yerinde yok, ara ki bulasın. Şantiyede sefalet içindeyiz.’’ Kent Konut yetkilileri, sorunu çözmek için bir kez daha yardımcı olacakları sözünü verirken, işçiler de, suç duyurusunda bulunmak için savcılığa gitti.

(soL-Kocaeli)