İzmir'de Eğitim-Sen üyeleri yürüdü

Eğitim-Sen İzmir Şubeleri "Krize, anti-demokratik uygulamalara, adaletsizliğe karşı bilimsel, laik, kamusal, demokratik eğitim" talebiyle yürüyüş gerçekleştirdi. Eğitim emekçileri, AKP hükümetinin eğitim alanındaki politikalarını protesto ederek, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne kalem bıraktı.
Cuma, 13 Mart 2009 20:50

soL (HABER MERKEZİ) Eğitim-Sen İzmir Şubeleri Konak Meydanı'nda bir araya gelerek Nitelikli, Bilimsel, Kamusal Eğitim İçin Yürüyoruz" yazılı pankartlarıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne kadar yürüdü.

Yürüyüş sırasında, "Parasız eğitim, parasız sağlık", "Gün gelecek, devran dönecek AKP halka hesap verecek" şeklinde slogan atan Eğitim-Sen üyelerine vatandaşların alkışlarla destek verdiği gözlendi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapan KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Ercan Dumbak, sermayenin içine girdiği krizin faturasının emekçilere ödettirilmek istendiğini belirterek, "Hükümetin sermayenin istemleri doğrultusunda uygulamaya koyduğu 'serbest piyasa ekonomisi' duvara çarpıp, uçuruma yuvarlanmaktadır" dedi.

Ekonomik krizi bahane eden hükümet yetkililerinin eğitim alanında da geriletici politikalar uyguladığını ifade eden Dumbak, "Biz eğitim emekçileri olarak bu krizin faturasını ödemek istemiyoruz. Öte yandan eğitim alanında her geçen gün artan sorunlarında çözümü için İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nü göreve çağırıyoruz. Sorunlara ve çözüm yollarına ilişkin önerilerimizi birazdan İl Milli Eğitim Müdürü'ne bizzat kendimiz anlatacağız ve dosyamızı sunacağız" dedi.

Daha sonra söz alan Eğitim-Sen Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Saim Gültekin ise, yaşanan kriz bahanesiyle işten çıkartmaların arttığına dikkat çekerek, "Eğitim ve Bilim Emekçileri bu seçimlerde kentin dokusunu bozan, halka rağmen kenti yönetmek isteyen, kentleri yaşanmaz hale getiren, halkın ihtiyaçları yerine bazı yandaş kişi ve kuruluşlara rant sağlayan siyasi anlayışa oy vermeyecektir" dedi.

Eğitim emekçileri açıklamanın ardından yaşanan sorunları protesto etmek için yere kalem bıraktı.

Eylem, sorunların yer aldığı dosyanın İl Milli Eğitim Müdürü'ne sunulmasıyla sona erdi.