Grammer direnişine ziyaret

TKP’li Öğrenciler ve Kayıp Sahne Sanat Grubu, Bursa Grammer koltuk sistemleri fabrikası önünde direniş başlatan işçilere destek ziyaretinde bulundu. Ziyaret sırasında Kayıp Sahne Sanat Gurubu ayrıca kısa iki kısa sergiledi.
Cuma, 15 Mayıs 2009 13:47

soL (Bursa) Grammer fabrikasında direnişte olan işçilere TKP'li öğrenciler ve Kayıp Sahne Sanat Grubu dayanışma ziyaretinde bulundular. "Kriz koşulları" ve sendikal örgütlenme gerekçesiyle Grammer fabrikasından Nisan ayı içerisinde büyük bölümü BMİS üyesi olan 118 işçinin işten çıkarılmıştı. DİSK'e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası'nın Bursa Şubesi fabrika önünde direniş başlatmıştı.

Türk Metal devrede
Ziyaret sırasında oyunlar sergilenirken TÜRK- METAL- İŞ sendikasının fabrika önüne gelmesiyle işten çıkarılan BMİS üyesi işçilerle TÜRK METAL İŞ'e üye işçiler arasında gerginlik yaşandı. TÜRK METAL-İŞ sendikasının, tiyatro oyununu ve direnişi sabote etme girişimine aldırış etmeyen BMİS üyesi işçiler mücadele kararlılıklarını ve direnişe destek çağrılarını vardiyadan çıkan arkadaşlarıyla da paylaştılar.

Grammer'in CHP'li Genel Müdürü Tuna Arıncı
5 Temmuz'a kadar kısa çalışma ödeneğinden de yararlanan Grammer'in Genel Müdürü (aynı zamanda CHP Bursa İl Yön. Kurulu Üyesi) Tuna Arıncı direnişi engellemek için bölgede her yolu deniyor. Son olarak, hukuk dışı olarak sendika işyeri temsilcilerinden üçünü işten çıkaran Arıncı'nın 5 Temmuz'dan sonra yaklaşık 200 işçiyi çıkarılacağı söyleniyor. CHP'li Genel Müdür son olarak, şikayet ettiği sendikalı yetkilileri "şüpheli sanık" suçlamasıyla ifadelerinin alınmasını talep etti.

İşçiler direnişe devam edecek
İşçilerin direnişi her gün Grammer fabrikasıınn önünde 07.00'den vardiya değişimi zamanı 16.00'ya kadar devam ediyor. Sendika yetkilileri "fabrikada önümüzdeki hafta İşkur'a verdiği takvim doğrultusunda üretimin ve vardiyanın olmayacağı" belirterek, "direnişlerinin bir hafta sonra kaldığı yerden devam edeceğini" söylediler. İşçiler taleplerini soL Haber Portalı'na anlattılar:

Talepleriniz nelerdir, direnişe ne zaman başladınız?

Fuat Kumaş (BMİS, ÖRGÜTLENME UZMANI): Haksız yere işten çıkarılan arkadaşlarımızın işe tekrar alınmasını istiyoruz. Direnişimiz arkadaşlarımızın 6 Nisan'da işten çıkarılmasıyla başladı. Fabrika sürekli çalışmıyor. Çalışıldığı günlerde gelip saat 07.00'den 16.00'a kadar eylem yapıyoruz.

İrfan Apa (Presçi): İşimizi geri istiyoruz. Haksız yere işten atıldık ve hakkımızı istiyoruz.

Direniş nasıl gelişti, yaşadığınız önemli olayları anlatır mısınız?

Fuat Kumaş: Katılımlar gayet iyi. Arkadaşlarımızın iş başı yapacaklarına inançları tam, iki sefer işten çıkarılan kişiler var ve hala yılmadan eyleme devam ediyoruz. Biz Bursa'nın göbeğindeki Grammer'de sendikasızlaştırma çabalarına müsade etmeyeceğiz.Çünkü bu yapılanlar taşeronlaşmaya yönelik çalışmalardır. BMİS ve çalışanları olarak buna hayır diyoruz.

İrfan Apa: Preshane kapatıldığında 25 kişi işten çıkarıldı. Geri iade mahkemesi açıldı ve mahkeme kazanıldı. Çıkarılan işçiler 3 grup halinde işe geri alındı ve farklı bölümlere verildik. Memurlarla birlikte 108 kişi işten çıkarıldı. Ağırlıklı olarak Birleşik Metal İş Sendikası'ndan çıkarıldı. BMİS Bursa Şubesi'nin görevden aldığı eski işçi temsilcileri işverenle anlaşıp, işçi arkadaşlarımıza istifa etmesi için komplo kurdular ve BMİS üyelerinin neredeyse tamamı işten çıkarıldı. İstifaya zorlanıldı. Şu anda işten çıkarılan çoğu kişi eski temsilciler yüzünden işinden ayrıldı.

Mediha Özgür: Eşimin Türk-Metal'li olması ve benim bu sendikada olmamam benim işten çıkarılma sebebim. Eşim onların söylediklerini dinledi ve sinmek zorunda kaldı. Eşimin huzuru bozulmasın diye Türk-Metal'e geçtim. Fakat 'Grammer'deki imza listelerini imzalamadım diye ustam uyarılmış ve çıkmam istenmiş. Bunun üzerine usta beni çağırdı ve 'Sadece iş yapman yeterli olmayacak, bunlar beni aşan şeyler olduğu için imzalamak zorundasın' dedi. Bunun üzerine eşim rahatsız edildi ve işten atılmakla tehdit edildi. Sonra bunun hesabını eski temsilcilere 'Neden eşimi rahatsız ediyorsunuz' diye sorduğumda sert tepki verdiler. Bu çıkışım yüzünden işten çıkarıldım. Eşim çalıştığı için sendikadan çıkıp bana destek veremiyor ama en yakın zamanda eşimin de işten çıkarılışını bekliyoruz. Eşim de Türk-Metal'li olmasını rağmen benim yüzümden yoğun bir baskıyla ve işten çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya. Baskılar içerde eşime dışarıda da bana hala devam ediyor. İşten çıkarıldıktan sonra hakaret ve taciz içeren telefonlar aldım ve şu an savcılıkta davam sürüyor.

Direniş süresince ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

Fuat Kumaş: İşverenler bizi jandarmaya şikayet ediyor, sadece kapı önünde bulunmamızdan bile rahatsız oluyorlar. Bunu bizleri işten atmadan önce düşüneceklerdi, kapı önü direnişimiz arkadaşlarımız iş başı yapana kadar devam edecek, baskılar bizi yıldıramaz.

İrfan Apa: İçerdeki tehdit, işten atılma korkusuyla arkadaşlar bizlerle muhatap olmuyor, selamımızı bile almıyorlar. Çünkü biliyorlar ki, bizimle konuşurlarsa işten atılacaklar. Direnişimize devam edeceğiz, bu haksızlığa karşı sonuna kadar direneceğiz. Kriz bahane işten atılmamızın sebebi sendika (BMİS) üyesi olmamız!