Emekli-Sen'den açlık grevi

Haklarında kapatılma kararı alınan Emekli-Sen üyeleri "sendikal hakları ve insanca bir yaşam" için Taksim'de açlık grevine başladı.
Perşembe, 04 Haziran 2009 23:02

soL (HABER MERKEZİ) Haklarında kapatılma kararı alınan Emekli-Sen'e bağlı İstanbul Şubeleri üyeleri geçtiğimiz hafta başladıkları "İnsanca yaşayacak bir maaş ve sendika istiyorum" başlıklı imza kampanyasının devamında Taksim'de açlık grevi başlattılar.

Öğle saatlerinde gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla grev çadırlarını kuran Emekli-Sen'liler 5 Haziran günü saat 17.00'ye kadar açlık grevine devam edecekler.

Taksim Gezi Parkı'nda yapılan basın açıklamasına DiSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün ve Tüm Emekli Sen Genel Başkanı Veli Beysülen katılırken, TKP, Halkevleri, Dev-Sağlık İş, Sine-Sen, ÖDP, Genel-İş, Deri-İş ile birlikte direnişteki DESA işçileri destek verdi.

Açıklamada Tayfun Görgün, emeklilerin mücadelesinin öneminden bahsederken, KESK'e yapılan polis baskınlarını da kınadıklarını söyledi. Genel Başkan Veli Beysülen ise sendikanın mücadele tarihini içeren bir konuşma yaptı.

Emekli-Sen İstanbul Şubeleri adına basın açıklamasını okuyan Emekli Sen Kadıköy Şube Başkanı Yalçın Vural sermaye iktidarı tarafından dayatılan sefil yaşamı reddettiklerini ve bu amaçla 14 yıldır emekçi ve emekli düşmanı siyasi iktidarlara karşı sendikal mücadeleyi sürdürdüklerini belirtti.

Sadaka istemediklerini belirten Vural, "AKP hükümeti de tıpkı kendinden önceki siyasi iktidarlar gibi oy deposu olarak gördüğü emeklileri ve emekçileri sadaka kültürü ile kendine bağlamaya çalışıyor" dedi. Vural, Hak ettiğimiz insanca yaşamı ve insanca yaşayacak maaşımızı istiyoruz. Biz oy deposu olarak görülen bireyler olmak istemiyoruz. Biz geleceğimizi kendimiz belirleyebilmek istiyoruz. Bunun için biz örgütlü mücadele vermek ve örgütlü toplum olmak istiyoruz" dedi.

Vural'ın yaptığı açıklama şu cümlelerle son buldu: ""Bu amaçla başlattığımız sendikal mücadelemizi ve sendikal mücadelemiz çerçevesinde hayata geçirdiğimiz etkinlikleri hedefimize ulaşıncaya kdar kademeli olarak ve yeni etkinlikleri de devreye sokarak sürdüreceğimizi ilan ediyor, başta yarının emekli adayları olan işçi sınıfımızı, aydınlarımızı ve tüm demokratik kamuoyunu bizleri ve bizlerin bu haklı taleplerimizi desteklemeye çağırıyoruz."

Eylem boyunca, "Yaşasın onurlu mücadelemiz!", "Sendika hakkımız engellenemez!", "İnsanca yaşamak istiyoruz!", "Sadaka değil toplu sözleşme!", "Yaşasın örgütlü mücadelemiz!" sloganlarını atan Emekli-Sen'liler polisin engellemsiyle de karşılaştı. Eylem sonunda Gezi Parkına gelen polislerin "pankartı ve çadırı sökün" dayatmasına direnen Emekli-Sen üyeleriyle polis arasında yaşanan gerginlik arbedeye dönüştü. Emekli-sen üyeleri polis tarafından tartaklandı.

Çadırını sökmeyen Emekli-Sen üyelerinin direnişine parti ve sendika temsilcilerinin ziyaretleri sürüyor.