DİSK 15-16 Haziran’ın yıldönümünde eylemdeydi

DİSK 15-16 Haziran işçi direnişinin 39. yıldönümünde birçok ilde aynı anda işten çıkarmaları protesto eylemleri düzenledi.
Çarşamba, 17 Haziran 2009 10:51

soL (ANKARA) 15-16 Haziran'ın 39. yıldönümünde DİSK'e bağlı sendikalara üye işçiler Ankara'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde diğer illerde ise çalışma müdürlüklerinin önünde aynı saatte eylem yaptılar.

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş, Genel-İş, Nakliyat-İş üyesi işçiler, grevdeki Sinter Metal, Asil Çelik, Asemat işçileri ve işten çıkarılan onlarca işçi otobüslerle geldikleri ODTÜ'den bakanlık önüne doğru yürüyüşe geçtiler. TKP Ankara İl Örgütü'nün de destek verdiği yürüyüş sırasında yoldan geçenlerin da kornalarıyla eyleme destek verdiği gözlendi.

Bakanlık önünde bir konuşma yapan DİSK Başkanı Süleyman Çelebi konuşmasına 39 yıl önce işçi sınıfının vermiş olduğu mücadeleyi hatırlatarak başladı. Konuşmasında "O gün yapılamayanlar 12 Eylül darbesiyle yapılabilir hale gelmiştir. Öyleyse 12 Eylül'ün kime hizmet ettiği bellidir" sözlerine yer veren Çelebi, krizi fırsata çevirmek denen şeyin siyasi iktidarın temel felsefesi olduğunu söyledi. Önümüzde zor bir sürecin olduğunnu ve kriz sürecinde işten çıkarmaların artarak sürdüğünü kaydeden Çelebi, "İşsizlik ve yoksulluk işçi sınıfını ve emekçi halkımızı tehdit ediyor. Bize düşen bunlara karşı mücadeleyi yükseltmektir, el ele omuz omuza Türkiye'nin aydınlık geleceğine yürüyeceğiz" diyerek DİSK üyelerini hazır olmaya çağırdı.