Aslantepe'de gergin bekleyiş sürüyor

Galatasaray Kulübü’ne yapılan Aslantepe Stadı’nın işçileri üç aydır alamadıkları ücretleri için eylemlere devam ediyor. İnşaatı durduran işçiler, dün de stattaki Galatasaray bayrağını indirerek taleplerine muhatap aradı.
Salı, 17 Mart 2009 12:46

soL (HABER MERKEZİ) Seyrantepe'de süren stadyum inşaatında çalışan işçiler aylardır alamadıkları ücretleri için dün yine eylemdeydi. Kasım ayından bu yana defalarca iş bırakarak patronlarını uyaran işçiler son on beş gündür inşaatı tamamen durdurdu. Buna rağmen Aslantepe inşaatında Galatasaray Kulübü, denetimci TOKİ, yüklenici firma ve taşeron topu birbirine atmaya devam ediyor.

2007'de temeli atılan stadyumun inşaatı son bir sene içinde beşinci kez işçilerin eylemine sahne oldu. TOKİ'nin açtığı ihaleyi alan Dhabi - Eren Talu - ALKE ortaklığı ilk günlerde konuyu birkaç işçinin çıkardığı önemsiz bir sorun olarak geçiştirmeye çalışırken, şimdi de "kriz zamanıdır olur böyle şeyler" gibi açıklamalar yapıyor.

Ancak Aslantepe işçilerinin haklarını aramaktaki kararlılığı meseleyi gözlerden kaçırılamayacak boyuta taşıdı. Mart ayı başından beri stadın önünde eylem düzenleyen işçiler, kendilerini oyaladıklarını söyledikleri firmaya karşı Galatasaray Kulübü yetkililerinin olaya el koyması gerektiğine dikkat çekiyor.

Galatasaray için yapılan Aslantepe Stadı gündeme geldiği 2004 yılından beri her aşamasında ciddi tartışma ve sorunlarla ilerledi. Başbakan tarafından 340 dönümlük arazinin stada tahsis edilmesi ve TOKİ'nin ihale sahibi haline getirilmesi kadar Mecidiyeköy'deki Ali Sami Yen Stadı'nın yerine alışveriş ve kongre merkezi yapılacak olması da çok sayıda eleştiri almıştı.