Sosyalist Çerkesler: ‘Tsey Mahmut'un katilleri Türkiye'yi yönetiyor’

Sosyalist Çerkesler, 5 Kasım 1977’de faşist tetikçiler tarafından katledilen Tsey Mahmut Özden’i bir açıklamayla andı. Açıklamada “Tsey Mahmut’un katilleri bugün Türkiye’yi yönetiyor” denildi.
Salı, 06 Kasım 2012 10:38

Sosyalist Çerkesler 35 yıl önce faşist tetikçiler tarafından katledilen Tsey Mahmut Özden’i andı. Tsey Mahmut’un öldürülmesiyle ilgili bir açıklama yayımlayan Sosyalist Çerkesler, “Tsey Mahmut’un katilleri bugün Türkiye’yi yönetiyor” dedi. Sosyalist Çerkeslerin açıklaması şu şekilde:

Tsey Mahmut'un Katilleri Türkiye'yi Yönetiyor!

5 Kasım 1977'de Ankara derneğinin önünde, faşizm, Çerkeslere 14 kurşun sıktı. 4 gencimizi yaraladı, Tsey Mahmut'u katletti...

5 Kasım 1977'de derneklerimiz bir merkezileşme toplantısı yapıyor, bir federasyon kurmaya çalışıyordu. Bu saldırı, Çerkes kültürünün yaşamasına yapılmış bir saldırıdır.

Çerkes kültürü, ''Türk-İslam sentezine'' uyum sağlamıyordu, saldırdılar. Çerkes kültürünün yaşamasını istemeyenler, Çerkes kültürünün, Seküler ve Hümanist niteliğine saldırdılar. Çerkes kültürüne saldıranlar Faşistlerdir!

Faşistler, Çerkeslerin binlerce yıllık etik algısı olan ''Xabze'' ye saldırdılar. Faşistler, Çerkeslerin binlerce yıllık kadın-erkek birliğine saldırdılar. Faşistler, Çerkeslerin insanca yaşama iddiasına saldırdılar. Faşistler, Çerkes kültürünün yerine, vahşi kaptalizmin kültürünü yerleştirmek için saldırdılar.

Faşistler, Çerkesleri Sosyalist SSCB'ye karşı, bir ''soğuk savaş'' aracı olarak gördüler. Çerkes kültürünün emperyalizmin maşası olmasını istemeyen, Tsey Mahmut gibi Sosyalist Çerkesler, derneklerimizin omurgasını teşkil etmiştir.

Bugün, Tsey Mahmut'un katilleri Türkiye'yi yönetiyor. AKP'nin iktidarda olduğu dönemde de, Tsey Mahmut gibi, Hrant Dink öldürülmüş, katilleri bayraklı şovlarla topluma tanıtılmıştır. Bugün Tsey Mahmut'un katilleri, Suriye'de katliam yapanları besliyor. Bugün Tsey Mahmut'un katilleri, Alevi mahallerinde provakasyonlar yapıyor, evleri işaretliyor.

Biz Sosyalist Çerkesler, her türlü ayrımcılığın ortadan kalktığı bir sistemin tek çıkış olduğunu biliyoruz, o da Sosyalizmdir.

Biz Sosyalist Çerkesler, eşitlik talebine yapılan saldırıya karşı çıkıyoruz. Biz Sosyalist Çerkesler, her türden gericiliğin toplumu köleleştirmesine karşı çıkıyoruz. Biz Sosyalist Çerkesler, her şeyin alım-satım ilişkisine indirgendiği, her şeyin satılabildiği kapitalizm yerine, insani değerlerin üzerinde yükseldiği Sosyalizm seçeneğini koyuyoruz. Çerkeslerin binlerce yılda ürettiği İnsani değerlerin, yaşamasının tek koşulu Sosyalizmdir!

Tsey Mahmut, anti- faşist değerleri olan tüm insanların kaybıdır. Tsey Mahmut, özgürlük mücadelesinde insanlığın yitirdiği nice değerlerden biridir. Tsey Mahmut, insanca yaşama savaşında insanlığın yitirdiği, bir mücadele insanıdır.

Biz Sosyalist Çerkesler, Tsey Mahmut'un anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

Sosyalist Çerkesler, Tsey Mahmut'un katillerini, unutmadı, unutturmayacak !

Kahrolsun Faşizm !

Yaşasın Dünya Halklarının Eşitlikçi Geleceği !

Yaşasın Sosyalizm !

SOSYALİST ÇERKESLER

Tsey Mahmut kimdir?
Tsey Mahmut Özden 5-6 Kasım 1977’de Kafkas derneklerinin Ankara’da gerçekleştirilen birleşme toplantılarının ilk gecesinde, faşist çeteler tarafından düzenlenen saldırıda katledilen Balıkesirli bir gençti. 5 Kasım gecesi geç saatlerde dernekteki toplantıdan çıkan Kafkas kökenli gençler, otobüs durağında beklerken faşistlerin saldırısına uğradı. Saldırıda vurulan 5 kişiden Tsey Mahmut birkaç saat sonra yaşamını yitirdi.

Saldırının ardından Kafkas Derneği dönemin İçişleri Bakanı Korkut Özal’a bir dilekçeyle başvurdu. Saldırıyı gerçekleştirenlerin bulunduğu aracın kolayca olay yerinden uzaklaştığı, o sırada yakında bulunan polis aracının saldırganları takip etmek yerine saldırıya uğrayanları karakola götürdüğü dilekçede belirtildi ve olayın aydınlatılması talep edildi. Tsey Mahmut cinayeti halen aydınlatılmadı.

(soL-Haber Merkezi)