Ankara'da 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde miting gerçekleştirildi

Ankara’da demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde "İçerde Dışarda Savaşa Hayır!" mitinginde bir araya gelerek AKP’nin Suriye politikalarına ve Kürt sorunu karşısında aldığı saldırgan tutuma tepki gösterdi.
Cumartesi, 01 Eylül 2012 23:54

Ankara’da Toros sokakta 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla buluşan demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler buradan Kolej Meydanı’na bir yürüyüş düzenledi.

Yürüyüş boyunca “Savaşa izin vermeyeceğiz” , “AKP elini Suriye’den çek”, “Katil ABD, taşeron AKP”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “İçeride barış, dışarıda barış” , “Ölüm değil çözüm istiyoruz” sloganları atıldı. Tutuklu sendikacıların fotoğrafları, barış talepli döviz ve pankartlar taşındı.

img_4947.jpg

Kolej Meydanı’nda barış ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşunun ardından, miting için kurulan kürsüden katılımcı örgütlerin ve siyasi partilerin ortak metnini Ankara Tabip Odası Sekreteri Selçuk Atalay okudu.

img_4926.jpg

'AKP Suriye'ye karşı operasyonların merkezinde'
Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesi ile başlayan paylaşım savaşlarının kirli tarihinin bugün aynı vahşet ile devam ettiğini söyleyen Atalay, Ortadoğu’da yaşanan savaşa dikkat çekti.

Suriye’nin kaderinin Suriye halklarının elinden alınmaya çalışıldığı bu süreçte AKP Hükümeti’nin, Suriye’ye karşı yürütülen operasyonların merkezinde yer aldığını ve bunu halka anlatması gerektiğini belirten Atalay, “Türkiye’yi emperyalist müdahalelerin maşası değil, barışın ve kardeşliğin savunucusu ve mücadelecisi haline getirmek hepimizin görevidir” dedi.

'AKP'nin sivil otoritesi Kürt halkının özgürlük alanını daraltmaktadır'
Atalay, 30 yılı aşkın süredir on binlerce insanın yaşamını yitirdiği Kürt sorununda girilen yeni evrenin kaygılarını her gün arttırdığını vurgulayarak, “Ülkemizde yıllardır devam ettirilen otoriter, baskıcı, tekleştirici, anti-demokratik devlet anlayışı bugün AKP’nin sivil otoritesi eşliğinde Kürt halkının özgürlük alanının gittikçe daraltılmasına neden olmaktadır. Kürtlerin demokratik hak ve taleplerini yok sayan AKP, askeri ve siyasi operasyonlarla çatışma zeminlerini güçlendirmekte, barış umutlarını her geçen gün biraz daha tüketmektedir. Ölümler barış umudunu tüketmekte, halkların kalbinde onarılmaz yaraları derinleştirmektedir”” diye konuştu.

'Artık yeter!'
Toplumsal yaşamın içerisinde halkların arasında kurulamayan barış hiçbir yerde kurulamaz diyen Atalay, AKP Hükümeti’ne şöyle seslendi, “Bu çığlık, özgürlük ve adalet isteyenlerin çığlığıdır. Artık yeter! ‘Demokrasi’ adı altında dayatılan baskı düzenini değil, demokratik hak ve özgürlüklerimizi istiyoruz. Artık ifade vermek istemiyoruz. Bizler, barış içinde bir dünya ve Türkiye mümkündür diyoruz. Artık kimsenin ölmediği, bombalardan ve silahlardan temizlenmiş bir ülke, dünya istiyoruz.”

162525.jpg

'Emekçi Türk halkına sesleniyorum bu savaşa birlikte karşı duralım'
Selçuk Atalay’dan sonra kürsüye asker yeğenini kaybeden Barış Annesi Fatma Temel çıktı. Yeğeninin 20 günlük askerken savaşa sürüldüğünü söyleyen Temel, “Türk halkı örgütlenmeli ve bu savaşa karşı onlarda sesini yükseltmeli” dedi.

Fatma Temel, “Birileri oğullarına bedelli askerlik yaptırırken bizim çocuklarımızı savaşa sürüyorlar. Emekçi Türk halkına sesleniyorum bu savaşa birlikte karşı duralım” diye konuştu.

Miting Bandista konserinin ardından sona erdi.

Mitinge, BDP, EHP,ÖDP, TKP, Halkevleri, Partizan, Odak, Alınteri, BDSP, HDK, TMMOB, KESK, ÇHD, DİSK, PSAKD, Ankara Tabip Odası destek verdi.

(soL -Ankara)