ÖDP’den Sağlık Bakanına sorular

Bursa’daki hastane yangınının ardından “soğukkanlı” açıklamalarıyla olayı normalleştirmeye çalışan Sağlık Bakanına tepki gösteren ÖDP Genel başkanı Kozanoğlu, bakana kamuoyu önünde yanıtlaması için sorular yöneltti.
Çarşamba, 27 Mayıs 2009 18:28

soL (HABER MERKEZİ) ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu Bursa'daki hastanede yaşanan yangın faciasındaki ölümlerin ardından Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın kamuoyu önünde yanıtlaması için sorular yöneltti. "Bursa Şevket Yılmaz Hastanesinde 26 Mayıs sabaha karşı çıkan yangında ölen 8 insanımızla birlikte bir kez daha sarsıldık. Tüm halkımızın başı sağ olsun" diyen Kozanoğlu şöyle devam etti: "Hastalanan, şifa arayan yurttaşlarımızın iyileşmek için kendini teslim ettiği sağlık sistemi, her geçen gün içimizi yakmaya devam ediyor. Bursa'daki olay Hükümetin ısrarla insan odaklı dediği, piyasa odaklı olan 'Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın insan hayatını ne kadar değersizleştirdiğinin göstergesidir".

Yangının taşeron firmaya verilen radyoloji bölümünde başlamasının ve kullanılan kablolarla ilgili ortaya atılan iddiaların sağlıkta ticaret ve kâr mantığının açığa çıkardığı acı gerçekler olduğunu kaydeden Kozanoğlu, havalandırma sisteminin çalışmamasıyla, dumanın hastaneye yayılarak 8 yurttaşın ölümüne neden olmasının hastanelere verilen kalite belgesinin göstermelik olduğunu ortaya serdiğini kaydetti.
Sağlık Bakanının ve Valinin soğukkanlı açıklamalarının "olayı normalleştirmeye çalışma görüntüsü" sergilediğini belirten Kozanoğlu "Hastanede yangın sonucu insanlarımızın ölmesi asla normal değildir, normalleştirilemez. Bursa'da Şevket Yılmaz Hastanesinde çıkan yangın tüm hastanelerle ilgili kafalarda şüphe yaratmaktadır" dedi.

Hâlâ koltuğunuzda rahat rahat oturabilecek misiniz?
Kozanoğlu ÖDP olarak Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan kamuoyu önünde şu sorulara yanıt vermesini istediklerini dile getirdi:

"- Ülkemizdeki hastanelerin tümünün yangına karşı gerekli önlemleri alınmış mıdır?

- Depreme karşı dayanıklı mıdır?

- Hizmet satın alma yöntemiyle hizmet yürütülen birimler (radyoloji, ameliyathane vb.) standartlara uygun malzeme ve tıbbi teçhizata sahip midir?

- Neredeyse tüm kamu hastanelerine verilen kalite belgeleri hangi standartlar üzerinden, hangi firmalar tarafından verilmektedir?

- Sağlık kuruluşlarında iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri alınmış mıdır?

- Sağlık sisteminde art arda yaşanan ölümlere rağmen hâlâ koltuğunuzda rahat rahat oturabilecek misiniz?"

Piyasacı politikaların iflası
Daha önce bebek yoğun bakım ünitelerinde yaşanan toplu ölümler ve ardından hastane yangını sonucu 8 kişinin ölümünün "Sağlıkta Dönüşüm Programı"nın iflas ettiğini açıkça gözler önüne serdiğini belirten Kozanoğlu "Eğitim, sağlık, sosyal güvenlik, barınma, su vb. tüm hizmetleri piyasaya devreden politikalar birer birer iflas etmektedir. İnsan odaklı olan, tüm topluma eşit, parasız, nitelikli sağlık hizmeti sunumu mümkündür. Bu da ancak 'kâr değil, insan, piyasa değil toplum!' diyen anlayışla mümkündür" dedi.