Gaziantep’te “Sosyalizm ve İşçi Sınıfı” tartışıldı

Türkiye’nin büyük sanayi merkezlerinden biri olan Gaziantep’te TKP ve Yurtsever Cephe İşçi Birliği tarafından 15-16 Haziran işçi kalkışmasının 39. yıldönümü dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi.
Pazartesi, 15 Haziran 2009 10:30

soL (GAZİANTEP) TKP ve Yurtsever Cephe İşçi Birliği tarafından 15-16 Haziran hareketinin 39. Yıldönümü dolayısıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Toplantı Salonu'nda işçiler-emekçiler ve öğrencilerin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan YCİB Gaziantep temsilcisi Ayhan Keser neden çeşitli sanayi merkezlerinde toplantılar düzenlendiğine değindi. Gaziantep sermayesinin işçi sınıfını kriz bahanesiyle daha ağır şartlarda çalışmaya razı etmeye çalıştığını söyleyen Keser, hedeflerinin bu süreci durduracak direnci yaratmak olduğunu belirtti.

Daha sonra söz alan TKP Siyasi Büro Üyesi Erhan Nalçacı konuşmasında 15-16 Haziran eylemlerinin tarihsel anlamına değinirken, "İşçi Sınıfı tarihi iniş çıkışlarla doludur. Bu tarih ne kadar zengin olursa nihai zafere o kadar yakınız demektir" şeklinde konuştu. Ancak bunun için gerekli derslerin çıkarılmasının şart olduğunu vurgulayan Nalçacı 15-16 Haziran eylemlerini hazırlayan nesnel koşulları ele aldı.

Daha sonra yapılan sinevizyon gösteriminin ardından tekrar söz alan Nalçacı bugün işçi sınıfının bu önemli deneyimden yola çıkarak yapması gerekenler üzerine konuştu. Kendiliğinden bir işçi eyleminin bütün görkemine karşın siyasi akla ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Nalçacı "bu nedenle işçi sınıfının siyasi örgütlenmesi olmazsa olmazdır" dedi.

Toplantının forum bölümünde ise ilk sözü DİSK Bölge Temsilcisi Nihat Bencan aldı. Konuşmasında DİSK açısından bu eylemlerin önemini vurgulayan Bencan, kriz koşullarında işçi sınıfının haklarının elinden alındığı söyleyerek bunda yaşanan eksikliklerin herkesin eksikliği olduğunu söyleyerek TKP'ye düzenlediği etkinlik nedeniyle teşekkür etti.

"Bu salonu da biz yarattık"

Forum bölümünde söz alan bir tekstil işçisi ise salonun duvarından masaya kadar her şeyi emekçilerin yarattığını söyleyerek başladığı konuşmasında pamuktan ipliğe, kumaştan dokumaya her alanda çalışan işçilerin çocuklarına kazak alamadığı bir ülkede yaşadığımızı vurguladı.

Son olarak söz alan Nalçacı DİSK'in iş yeri örgütlenmeleriyle Amerikan tipi sendikacılığa karşı nasıl göğüs gerdiğini,"kural dinlemez, yasa tanımaz işçi seli" diye nitelediği kalkışmadaki işçilerin İstanbul'da iki gün boyunca nasıl yasa koyucu, hukuk belirleyici olduklarını ifade ettikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim bugünkü görevimiz o günü anlamak ve ders çıkarmaktır. Çıkaracağımız birinci ders, işçi sınıfının burjuvaziden daha gelişkin bir akla sahip olması gerektiğidir. Ve işçi sınıfının merkezi bir akla ihtiyacı vardır. Bu işçi sınıfının partisidir. İşçi sınıfı o günkü gibi kendine güvenmeli, evrensel rolünün farkına varmalıdır. İş yeri örgütlenmeleri sadece sendikalara bırakılmamalıdır. İşte 15-16 Haziran'ın bize bıraktığı altın değerindeki dersler bunlardır."

Etkinlik Yurtsever Cephe Gaziantep İşçi Birliği'nin kuruluş çalışmalarının başladığının ilan edilmesiyle sona erdi.