Suriyeli muhaliflerden müthiş icat: Karşı tarafın maneviyatını darma duman eden tekbir...

Hürriyet gazetesinin acar muhabiri Halep'e gidip "Fatih Sultan Mehmet Birliği" isimli silahlı grupla röportaj yapmış. Yapmasında bir sakınca yok ancak "izlenimleri"nde öyle ifadeler var ki, muhabirin Halep'e yalnızca gazetecilik yapmaya gitmiş olmadığını düşünüdürüyor.
Cumartesi, 11 Ağustos 2012 00:23

Hürriyet'ten Sebati Karakurt'un Halep macerası, Türkmenlerden oluşturulduğu söylenen "Fatih Sultan Mehmet Tugayı"nın karargahında başlıyor. Ekipte hukuk, filoloji, mühendislik fakültesi öğrencileri bile varmış. Okumuş çocuklar.

12 yaşındaki bir çocuk keskin nişancı istihbaratı verince, bizim muhalifler arabalara doluşuyorlar. İnsanın gözünün önüne kapıyı açmadan camdan atlayan adamlar geliyor. Yere paralel, uçuyorlar. Meğer "direnişçi grup" tuzağa düşmüş. Üç taraftan kanas ve bixi atışı geliyor. Muhalifler bunalıyor, sonra "Rambovari" bir atakla ateşe karşılık veriyorlar. Rambovari tespiti, acar muhabirimize ait. Bu kadar güzel tarif edilemezdi.

Ancak en güzeli bundan sonra geliyor. "İsyancılar" zafere ulaşıyorlar Allah'ın izniyle. Çatışmada biri "direnişçi", üçü sivil dört kişi ölüyor. Sonra cuşa geliyor muhabir:

"Zaferle sonuçlanan operasyon sonrası tekbir getirerek başka bir çatışma alanına yöneliyorlar. Daha sonra öğreniyorum ki, tekbir, karşı tarafın maneviyatını darma duman ediyormuş. İki teğmen ve iki er karargâha gelerek direnişçilere katılmak istiyorlar. Ancak direnişçiler 'Bir buçuk yıldır savaşıyoruz. Daha önce aklınız neredeydi' diyerek bu teklifi kabul etmiyor."

Muhabirimiz bunu daha önce nasıl öğrenememiş! Diktatör Esed'in askerleri, direnişçilerin dili Allah'ın büyük olduğunu zikrettiği vakit, gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi olurlar. "Annecim Türkler geliyor!" bile derler. Bunları Halep'e gitmeden önce bilmesi gerekirdi.

Sonra şöyle diyor:

"Elektriksiz kent sabaha kadar bombalanırken, bir gece önce çatışmaları sırasında yanında olduğum direnişçi, cep telefonuna gelen mesajı göstererek gülüyor. Mesajda 'Ordu birlikleri Höllük semtinde direnişçilerle çatışmaya girdi ve tamamını öldürerek imha etti, semte hakim oldu' deniyor. Bu dezenformasyon mesajına bakılırsa ben de imha edilmiş oluyorum."

Sahiden, birisi dezenformasyon mu demişti?

(soL - PostaL)