Bisikletlerimiz İslami usüllere göre yapılmıştır!

Sonunda bu da oldu. İnsanlara faydalı olması "öncelenerek" üretilecek bisiklet, tabii ki İslami bir bisiklet olacaktır
Pazar, 09 Eylül 2012 19:24

Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (UTESAV) tarafından düzenlenen 'Teknoloji, Medeniyet ve Değerler-II' konulu Düşünce Fırtınası toplantısında 'İslami Bisiklet' tartışılmış.

Fırtınanın bir yerinde, Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç, her teknolojinin, ait olduğu medeniyetin değerlerini taşıdığını belirterek, ''Bakış açısı önemli. İslami bir bisiklet üretilebilir. Allah'ın rızasını gözeterek ve insanlara faydalı olması öncelenerek üretilen bir bisiklet İslami bisiklet olur'' demiş.

Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türkay Dereli de ''Boyası insan sağlığına zararlı olan bir bisiklet İslami olamaz'' ifadesini kullanmış.

Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bedri Gencer ise "İnsanın asli yapısını değiştiren teknoloji ve onun ürünleri İslami olamaz. Mesela naylon halılar, özellikle çocuklara negatif elektrik yüklüyor ve onları huzursuz ediyor. İlerleyen yaşlarda bu kalıcı rahatsızlıklara sebep olabiliyor'' demiş.

İslam'ın şartı beş, İslami teknolojinin şartı kaç?
Fırtına'dan nasibini alan Gıda Hareketi Derneği Başkanı Kemal Özer ise dalga dalga yayılan kısırlaşma tehlikesine dikkat çekmiş. Kimin yaptığını bilmediğimiz araştırmalara göre, 2050'ye doğru her 100 kişiden 95'i normal yollarla hamile kalamayacakmış. Hal böyleyken, İslami bir teknoloji insan soyunu tüketmeyi hedefleyebilir miymiş?

Tabii ki hedefleyemezmiş.

Dr. Hüseyin Çırpan ise ''Teknolojinin vatanı yoktur, ancak alet üretmenin kültürden bağımsız olduğunu da düşünmüyorum. Buluşların neye hizmet ettiği önemli. Şu anda tüm dünyada 'Ne olacak bu insanlığın hali' diye tartışılıyor. Bunu dikkate almak lazım'' diye konuşmuş.

Demek ki İslami teknolojinin şartları şunlarmış:

1) Başlamadan önce besmele çekip Allah'ın rızasını gözetmek
2) İnsanlara faydalı olması öncelenerek üretmek
2,5) "Öncelenerek" ne demektir diye sormamak
3) İnsanlığa faydalı kimyasallarla boya yapmak
4) Naylon halıları tedavülden kaldırmak
4,5) Hanımların dikkatine! Overlok makinesi ayağınıza geldi. Halı, kilim, yolluk, paspas kenarına, halıfleks kenarına overlok çekilir.
5) İnsan soyunu devam ettirmek
6) Ne olacak bu insanlığın hali tartışmasını dikkate almak

islamibisiklet.jpg
Yukarıdaki fotoğrafta İslamî olmayan bir bisiklet görülüyor