Hrant Dink davasında 5 tahliye

Hrant Dink davasında mahkeme ara kararını verdi. 5 sanık hakkında tahliye kararı verildi. Duruşma 4 Aralık’a ertelendi.
Cuma, 06 Ekim 2017 21:30

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin, Fethullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 21'i tutuklu, 85 sanıklı davaya İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

Habertürk'ten Veli Sarıboğa'nın haberine göre, davanın 11'nci duruşmasına, eski emniyet müdürü Ramazan Akyürek, Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ve gazeteci Ercan Gün ile eski jandarma-emniyet görevlilerinin de aralarında yer aldığı 17'si tutuklu 20 sanık katıldı. Bazı tutuklu ve hükümlü sanıklar ise duruşmada görüntülü sistem (SEGBİS) ile katıldı. 

Duruşmada, sanıklardan jandarma istihbarat görevlisi Okan Şimşek'in çapraz sorgusu yapıldı. Duruşma savcısı, Samsun emniyet görevlileri Metin Balta, Ahmet Çetiner ile Trabzon jandarma görevlileri Gazi Günay ve Ergün Yorulmaz'ın tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesini talep etti. 

Mahkeme, savcının talebinde yer alan sanıkların yanı sıra, jandarma görevlisi Hüseyin Yılmaz'ı da tahliye etti. 5 sanık serbest kaldı, duruşma 5 Aralık 2017 tarihine ertelendi.

İddianamede, eski emniyet müdürü Ramazan Akyürek ile Coşgun Çakar'ın "tasarlayarak kasten öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı örgüt kurmak, resmi belgede sahtecilik, resmi belgeyi yok etme ve görevi kötüye kullanma" suçlarından da 23 yıldan 44'er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.