'Partnerine korunduğunu söyleyip korunmamak, tecavüz kapsamına alınmalı'

Cinsel ilişki esnasında partnerin haberi olmadan gizlice kondomu çıkarmanın (stealthing) “tecavüz” kapsamına alınması için, ABD meclisine öneri sunuldu.
Cuma, 06 Ekim 2017 16:46

ABD’de iki meclis üyesi, cinsel ilişki esnasında partnerin haberi olmadan gizlice kondomu çıkarmanın (stealthing) “tecavüz” kapsamına alınması için meclisi zorluyor.

Vekillerden biri; “Birinin, cinsel partnerinin güvenini ve rızasını bu şekilde ihlal etmesi konusunda böyle bir konuşma yapmaya ihtiyaç duyduğumuz gerçeği bile beni dehşete düşürüyor. Bu hareket bir cinsel saldırıdır” dedi. 

Karşılıklı istek ve anlaşmayla gerekleşen cinsel ilişkiyi, karşı tarafın rızası olmadan gerçekleşen cinsel ilişkiye yani “tecavüze” dönüştüren bu hareket, kadınları istenmeyen gebelik ve cinsel yollarla bulaşan hastalıklar hususunda riske atıyor. Deneyimleri hakkında konuşan kadınların sayısı arttıkça, konuya olan ilgi geçtiğimiz aylar içerisinde ciddi bir artış gösterdi. 

Demokratik Parti vekillerinden Ro Khanna ve Carolyn Maloney, geçtiğimiz Çarşamba günü Temsilciler Meclisi Adli Kurulu’na bir mektup yazarak, kurul üyelerinin bu sorunla alakadar olmasını istedi. 

Ro Khanna: “ ‘Rıza’ tartışmaya açık bir konu değildir. Tam aksine, tüm cinsel ilişkileri alakadar eden bir gerekliliktir. Partnerden gizli bir şekilde kondomu çıkarmak, iki partner arasındaki anlaşmayı ihlal eder ve bu da bir tür cinsel saldırıdır” dedi.

Temsilciler, bu utanç verici hareketin, kadınlar üzerinde psikolojik zararları olabileceğini söylerken, bu hareketin “iki partner arasındaki güven ve saygının ihlali” olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. 

Temsilcilerin yazdığı mektupta "Yakın zamanda yayımlanan hukuki ve akademik makaleler, farklı hukuki yöntemler yoluyla, izinsiz ve gizlice kondom çıkarmanın, karşılıklı istekle gerçekleşen cinsel ilişkiyi nasıl karşı tarafın rızası olmadan gerçekleşen cinsel ilişkiye dönüştürdüğünü gözler önüne seriyor” ifadeleri yer aldı. 

Fakat yine de bu hareket, tecavüz ve cinsel suçların hukuki çerçeve ve tanımlarına kolaylıkla oturmayan bir nitelik taşımaya devam ediyor.

"Birinin, cinsel partnerinin iznini ve güvenini bu şekilde kötüye kullanması konusunda böyle bir konuşma yapmaya ihtiyaç duymamız bile beni dehşete güşürüyor. Bu hareket bir cinsel suçtur” ifadelerini kullanan Carolyn Maloney, daha sonra yaptığı açıklamalardan birinde: “Bir bilirkişi söylevine ihtiyacımız var. Böylelikle meclis, bu konuya en iyi nasıl yaklaşılacağını uzmanlardan duyabilir" dedi.