FBI, hayvan endüstrisi tekellerini korumak için iki küçük domuzun peşinde düştü!

FBI, hayvan endüstrisi tekellerini korumak için, hayvan hakları savunucularının "kaçırdığı" iki küçük domuzun peşinde eyalet eyalet gezdi.
Dış Haberler
Cuma, 06 Ekim 2017 14:32

FBI ajanlarının "Lucy" ve "Ethel" isimli iki küçük domuzu bulmak için yaptığı operasyonlar, iç güvenlik teşkilatı ile ABD'deki tekellerin ilişkisini net bir şekilde ortaya koyan bir skandala neden oldu.

The Intercept'ten Glenn Greenwald'un haberine göre, geçen yaz Utah'taki Smithfield Foods'un sahibi olduğu Circle Four Farm'a giren hayvan hakları savunucuları, çiftlikteki hayvanların yaşadığı "barbarca koşulları" filme aldılar.

Çiftlikteki domuzların yaşadığı koşulları kayda alan "Direct Action Everywhere" (DxE) üyeleri, çekim sırasında iki küçük domuz yavrusu gördüler. Hasta ve ölmek üzere olan bu domuzları alan DxE üyeleri, domuzların çeşitli hastalıklar nedeniyle yemek dahi yiyemediklerini söylüyorlardı.

DxE'liler, bu iki domuz yavrusunu hayvan barınağına götürüp iyileşmelerini ve barınmalarını sağladılar.

Ancak ne olduysa bundan sonra olmaya başladı. Yılda 1 milyonun üzerinde domuzun kesilmesine neden olan Smithfield Foods şirketi ile ABD güvenlik güçleri arasındaki ilişki böylece ortaya çıktı.

Ama önce, konu hakkında bir medya kampanyası başlatıldı. "Kurtarma operasyonu" sonrasında, New York Times'ta (NYT) hayvan hakları savunucularının bu mezbahalara gizlice girip hayvan endüstrisinin kirli yüzünü ortaya seren filmler çekmesini "yerin dibine batıran" bir haber yayımlandı.

NYT haberinin tarihi 6 Temmuz. Hayvan hakları savunucularına ve hayvan barınaklarına yönelik FBI baskınlarının önünü açan arama emrinin çıkartılması Ağustos ortası ve FBI'ın "operasyonlarını" icra etmeye başlamasının tarihi de 31 Ağustos.

İki yavru domuzun kurtarılması, bir anda "ulusal güvenlik meselesi" haline geldi ve FBI, Adalet Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı'nın önderliğinde bir sürek avı başlatıldı.

Kurşun geçirmez yelek giyen FBI ajanları, Riverton, Utah'taki Ching Farm Rescue ve Erie, Colorado'daki Luvin Arms isimli, terk edilmiş hayvanlara korunak sağlayan barınma merkezlerine baskın düzenledi.

DxE ya da diğer hayvan hakları gruplarıyla ilgisi bulunmayan bu iki barınağa giden FBI ajanları, buradaki görevlilere arama emri ile birlikte, domuzlardan DNA örnekleri alabileceklerine dair de bir belge gösterdiler.

Daha da ilginci, belgede DNA örneği alınacak domuzlar "nokta atışı" ile belirlenmişti: pembe/beyaz renkte; yuvarlak kuyruklu; 5 ila 9 aylık; sağ kulağında bir delik olan...

FBI ajanları, yanlarındaki veterinerler vasıtasıyla DNA örneklerini aldılar. Ancak bu işlem sırasında, domuzlara korkunç bir acı çektirerek; zira veteriner hekimler, domuzların kulaklarından 2 inç'e yakın (yaklaşık 5 cm) parçalar kestiler.

Bu baskınlar sırasında, aktivistlerin telefonlarının ya da ortamlarının da dinlendiği ve izlendiği ortaya çıktı. FBI'ın "Lucy" ve "Ethel" adıyla aradığı domuzlar, DxE'lilerin kamuya da açık yayımladıkları kurtarma videosunda "Lily” ve “Lizzie" olarak adlandırılmıştı. Lucy ve Ethel, DxE'lilerin domuzlara kendi aralarında taktıkları isimlerdi.

Bu tarihten sonra, baskına uğrayan barınaklardan Luvin Arms, Tarım Bakanlığı'ndan bir telefon aldı ve barınağın hakkında, "yasal lisanslarında eksiklik bulunduğu" gerekçesiyle şikayette bulunulduğu açıklandı.

Federal ve eyalet yasaları, özellikle hayvan endüstrisi tekellerine bağlı lobilerin faaliyetleri neticesinde, çiftliklere ve mezbahalara girip çekim yaparak hayvanlara yapılan eziyetlerin filme alınmasını ve yayımlanmasını şiddetli cezalarla önlemeye çalışıyor.

Hatta bu konuda federal bir yasa dahi var: Hayvan İşletmeleri Terör Yasası! Bu yasa uyarınca, 2 genç daha önce bir mezhabadan hayvanları serbest bıraktıkları için 10 yıla varan hapis cezası istemiyle yargılanmıştı. Yasa, 2006 yılında George W. Bush'un imzalamasıyla yürürlüğe girdi.