Tutuklu CHP'li vekil Enis Berberoğlu'ndan açıklama

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyeleri, MİT TIR'ları davasından tutuklanan CHP'li vekil Enis Berberoğlu'nu ziyaret etti.
Cuma, 06 Ekim 2017 15:16

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyeleri, 4 aydır Maltepe 2 No’lu 1. Tip Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda olan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nu ziyaret etti

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Başkan Vekili Vahap Munyar ve Genel Sekreter Sibel Güneş'in katıldığı ziyarette Enis Berberoğlu’nun şu ifadeleri kullandığı belirtildi:

“CHP’nin kurumsallığına zarar vermek için benim tutukluluğum araçsallaştırılıyor. Benim davam bir medya davası. Mahkumiyetim siyasi bir mahkumiyet, bir suç yok. Ben suçlu değilim, müfteri değilim. Bu kararın Anayasa Mahkemesi’nden ya da istinaf mahkemesinden bozulmasını bekliyorum. Şahsımla ilgili, kanıt, tanık, itiraf yok. Ben tam 30 yıl gazetecilik yaptım. Stajyerlik ile başladım. Gazeteciliğin bireyselliğini, şövalye ruhunu, rekabetçiliğini beğendim. Ancak bu sürece baktığımda örgütlülük konusunu yeterince önemsemediğimi görüyorum. Bunun için üzgünüm. Çünkü gazeteciler özgürlükleriyle imtihan ediliyorlar. Sürekli imtihan edilip sınıfı geçmeleri bekleniyor. Bu durumda olan gazetecilik gibi başka bir meslek yok. Gazeteciler süpermen değil.  

Gazeteciler iş bulmakta zorlanıyorlar. Yeniden örgütlenme konusunun ele alınması gerekiyor. Gazeteciler, ücret pazarlığını yapabilmeli, iş güvenceleri olabilmeli. Ben de gazetecilikte ara nesildenim. Bizden önceki nesil çay-simitle gazetecilik yapıyordu. Şu anda medyanın bir kısmında patron yok. Patron olarak siyasi iktidar var. Gazeteciler propaganda makinesi olarak görülüyor. Medya ikiye bölünmüş durumda. Bunun da aşılması gerekiyor. Hangi gazetede olurlarsa olsunlar gazetecilerin kendi iç dayanışmalarının güçlü olması gerekiyor. Gazetecilik hakkıyla yapıldığı zaman şerefli bir meslektir.”