Alman istihbarat şeflerinden 'şeffaflık' şovu

Almanya Parlemento Araştırma Komisyonu üç istihbarat şefini birlikte ağırladı. Ancak toplantıda önemli konularla ilgili hiçbir açıklama olmadı.
Tevfik Taş
Cuma, 06 Ekim 2017 11:36

Almanya Parlemento Araştırma Komisyonu tarihinde ilk kez üç istihbarat şefini aynı zamanda ağırladı

Hükümet adına istihbarat örgütlerini koordine etmekle görevli müsteşar Klaus-Dieder Fritche'nin de hazır bulunduğu üç istihbarat şefi ile üç saat süren toplantı, en önemli konularda hiçbir açıklama yapılmadan sonlandı.

ÜÇ İSTİHBARAT ŞEFİ ÜÇ SAAT BOYUNCA SUYA SABUNA DOKUNMADI

Alman iç istihbarat örgütü Federal Anayası Koruma Teşkilat BfV'nun şefi Hans-Georg Maasse, dış istihbarat örgütü Federal Haberalma Dairesi BND'nin şefi Bruno Kahl ve ordu istihbaratı Askeri İstihbarat Teşkilatı MAD'ın şefi Christof Gramm'ın hazır bulunduğu komisyonda, dikkate değer hiçbir önemli dosya hakkında açıklama yapılmadı.

ANİS AMRİ OLAYI YOK, NSU YOK, ORDUDAKİ NAZİ ASKERLER YOK, NSA YOK

Üç satlik komisyon toplantısında, geçen yıl neolde yaşanan Anis Amri olayı ve istihbarat örgütlerinin rolleri konusu konuşulmadığı gibi, ordu içerisindeki Nazi örgütlenmesi, NSU davasındaki istihbarat boyutu ya da ABD'nin NSA üzerinden milyonlarca Alman yurttaşını dinleyerek fişlemesi de söz konusu edilmedi.

İslamcılığın baş düşman olark tarif edildiği oturumda, AfD'nin yükselişi, Nazizmin hortlaması konusun da ise sessiz kalındı.

Federal Anayasayı Koruma şefi Hans-Georg Maasse, ''Siber saldırılar konusunda olağan üstü artış var. Hem sağdan hem de soldan'' diye konuştu.

24 Eylül seçimlerinde Rus hackerlerin seçimlere müdahale etmekten son anda vaz geçtiklerini iddia eden Maase, teşkilatın yüzde 10 oranında büyüme talebinde bulundu.

Benzer bir talep dış istihbarat şefi Kahl'dan da geldi: En az yüzde onluk kadroya ihtiyaç vardı. Alman istihbaratının üç şefinin tarihinde ilk kez yan yana komisyona gelmesi, seçim sonrası yeni dönemde istihbarat örgütlerinin şeffaflık ihtiyacında olmaları ile açıklandı.