'YouTube, LGBT içerikleri sansürlüyor' iddiası

YouTube'un LGBT'ler tarafından çok takip edilen profilleri, sitenin eşcinsel ilişkilerle ilgili videolara filtreleme uyguladığını iddia etti.
Dış Haberler
Pazartesi, 20 Mart 2017 14:07

YouTube'un kısıtlı erişim özelliği aktif hale getirildiğinde, uygunsuz içerik olarak adlandırılan videoların aramalarda çıkmadığı biliniyor.

Ancak, bu kısıtlı erişim özelliği, YouTube'da yayın yapan LGBT camiasına göre bir sansür haline gelmiş ve içerik gözetilmeksizin eşcinsel ilişkiler konu edilen, bazıları infografik içerikli videolar da uygunsuz içerik olarak etiketleniyor.

The Guardian'ın haberine göre, pek çok LGBT YouTube yayıncısı bu sansüre tepki gösteriyor. Twitter'da #YouTubeIsOverParty hashtag'iyle tepkilerini dile getiren kullanıcılar, YouTube'un resmi hesabından LGBT'lerin YouTube'un önemli bir bileşeni olduklarını ancak videoların "erişkin içerikli" olması halinde kısıtlandığını cevabını aldı.

Şu an ise kullanıcılar arasında "hassas" ve "erişkin" içerik konusu tartışılmakta.

Başka kullanıcılara göre bu sorunun nedeninin bir algoritma hatası olabileceği belirtilmekte. Ancak kullanıcılara göre, kısıtlanan içeriklerin sayısına bakılınca bunun sıradan bir algoritma hatası olamayacağı görüşündeler.