'Utku Kalı şahsıma herhangi bir belge göndermemiştir'

Hakkında 25 yıl hapis istemiyle dava açılan Utku Kalı'nın belgeleri gönderdiği iddia edilen gazeteci Erman Paçalı hakkındaki iddiaları yalanladı ve Er Kalı ile o gün aralarında bir görüşme yaşanmadığını belirtti.
Salı, 23 Temmuz 2013 20:39

“Casusluk” suçlamasıyla hakkında 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan er Utku Kalı’nın, Reyhanlı patlamasına ilişkin belgeleri gönderdiği iddia edilen gazeteci Erman Paçalı Radikal'e açıklamada bulundu.

"Utku Kalı tarafından şahsıma herhangi bir belge gönderilmemiştir. Gönderilmiş olsaydı bir gazeteci olarak bizzat kendim yayınlardım. İddia edildiği gibi Utku Kalı ile telefon görüşmelerim olmamıştır” dedi.

İddianamede Kalı’nın istihbarat notlarını İstanbul’da yerel bir gazetede çalışan Erman Paçalı’ya cep telefonuyla gönderdiği savunuldu. Paçalı Er Kalı’yı tanıdığını ancak kendisine bir belge göndermediğini ve iddia edilen gün aralarında bir konuşma yaşanmadığını ifade etti.

Paçalı, “Şunu açıkça ifade edebilirim ki, dosyada bu iddialar mevcut ise Türkiye’de suça göre delil üretmek, hukukun prosedürü olmuş demektir. Utku Kalı tarafından şahsıma herhangi bir belge gönderilmemiştir. Gönderilmiş olsaydı, gazeteci olarak bizzat kendim yayınlardım. İddia edildiği gibi Kalı ile telefon görüşmelerim olmamıştır” dedi.

Paçalı, şöyle devam etti: “54 kişinin terörist bir saldırı sonucu hayatını kaybetmesi devlete nasıl bir iç veya dış siyasal menfaat sağlamıştır? Utku Kalı ve ben, öğrendiğim kadarıyla bununla suçlanıyoruz. Belgelerin ortaya koyduğu iddiaları araştırmayan ve sorumluluğu bulunanları soruşturmayan askeri savcılık, soruşturmanın bu kanadını yok sayarak, belge sızdırılmasının üzerine gitmekle neyi amaçlıyor? Türkiye’de hukuka duyulan güven feci şekilde zedeleniyor.”