Radikal “yeni” AKP'yi sevdi

Doğan grubuna ait Radikal’in genel yayın yönetmeni İsmet Berkan, Başbakanla görüşmesinin ardından kaleme aldığı izlenimlerinde, hükümetin uzlaşmacı bir döneme girdiğini iddia etti.
Salı, 12 Mayıs 2009 10:30

soL (HABER MERKEZİ) Eski Başbakan Danışmanı şimdiki Radikal yazarı Akif Beki'nin çabalarıyla gerçekleştiği belirtilen Başbakan Tayyip Erdoğan ile Radikal gazetesi genel yayın yönetmeni İsmet Berkan görüşmesinin ardından Erdoğan'ın Doğan grubuna boykotu kırılmış olurken, Doğan grubunun da AKP'ye destek dönemini açtığı anlaşılıyor.

Başbakan Erdoğan ile görüşmesinin ardından izlenimlerini yazan Berkan, hükümetin yeni kabineyle birlikte önceliği "uzlaşma" olan yeni bir döneme girdiğini, Kürt sorunu ve muhalefet konusunda yumuşama adımları atacağını ileri sürdü.

Yeni kabineyle daha Amerikancı ve daha dinci bir çizgi izleyeceğini ortaya koyan AKP'ye bir destek de Doğan grubundan geldi. Başbakan Erdoğan'la görüşen Berkan, kabine değişikliğini çatışmacı üslubun terk edileceği bir dönem olarak yorumladı.

Başbakanla seçimlerin ertesi günü 30 Mart'ta görüşebilmek için randevu talep ettiklerini ancak görüşmenin ancak geçen cumartesi günü İstanbul Şişli'deki Cevahir Otel'de Başbakanın katıldığı bir düğünün ardından gerçekleştiğini aktaran Berkan, görüşmede eski Başbakan danışmanı Akif Beki'nin de bulunduğunu belirtti.

'Ciddi değişim arzusunun ciddi dışavurumu'
Görüşmenin ardından izlenimlerini yazan Berkan "Bana göre hükümet değişikliği, Başbakan'ın özellikle 22 Temmuz sonrasındaki yönetme üslubunda ve Türkiye'ye hâkim olan çatışmacı siyasetlerde ciddi bir değişim arzusunun ciddi bir dışa vurumu" yorumunu yaptı. Erdoğan'ın liderlik anlayışının etrafında kendisine "hayır, yanlış yapıyorsun" diyebilen insanları bulundurmak olduğunu ifade eden Berkan, Bülent Arınç'ın hükümete girmesinin anlamının burada yattığını öne sürdü.

Nimet Çubukçu kadın sorunun önünü 'bir gıdım' açar mı?
Erdoğan'ın yeni bakanları "çok büyük bir özenle" seçtiğini yazan Berkan, Nimet Çubukçu'nun Milli Eğitim Bakanı olması hakkında "Türkiye'de kadın sorununun önünün bir gıdım daha açılmasına yardımcı olacaksa, bu bile başlıbaşına bir olaydır bence" diye yazdı

Kürt sorunu konusunda Başbakanın "ihtiyatlı ve iyimser" olduğu izlenimine kapıldığını söyleyen Berkan, Erdoğan'ın Kürt sorununun kültürel ve kimlik boyutunda çok kapalı durduğu konuları daha fazla konuşulabilir bulmaya başladığı izlenimi edindiğini de kaydetti.

Berkan, Başbakanın Polonya gezisinin de "AB konusunda yeniden harekete geçmek" olarak görüldüğünü dile getirdi.

Erdoğan'ın "ekonomik krizle mücadeleyi düşünerek, bundan sonra büyük siyasi kavgalar, sürtüşmeler, gerginlikler yaşansın ve hükümetin hızı kesilsin veya gündemi değişsin istemediğini" ileri süren Berkan'a göre, başbakanın Anayasa başta olmak üzere pek çok konuda önceliği "hep uzlaşma olacak". Berkan bunun muhalefetle ilişkilerde de yumuşama anlamına geleceğini öne sürdü.