Google Libya ve Mısır'da o filme erişimi engelledi

"Müslümanların Masumiyeti" filminin gösterime girmesinin ardından Mısır, Libya ve Yemen'de patlak veren olaylarda bir ABD büyükelçisi ve üç elçilik çalışanı ölmüştü. Yemen'de ve Mısır'da çatışmalar sürerken Google filme erişimi Libya ve Mısır'da engelledi. Afganistan'da ise, Youtube tümüyle yasaklandı.
Perşembe, 13 Eylül 2012 20:57

İslam karşıtı bir film olarak adlandırılan "Müslümanlar'ın Masumiyeti" adlı filmin gösterime girmesinin ardından Mısır, Libya, Tunus ve Yemen'de protesto gösterileri düzenlenmeye başladı. Olaylar sırasında Salı gecesi ABD'nin Libya Büyükelçisi ve 3 elçilik çalışanı da öldürülmüştü. Gösteriler tüm şiddetiyle devam ederken, Google filme erişimi Mısır ve Yemen'de engelledi.

Filmin gösterime girmesinin ardından Çarşamba günü YouTube, filme erişimi Libya ve Mısır'da engelledi. Afganistan'da ise, Youtube tümüyle yasaklandı. Fakat video YouTube'dan, YouTube'un müdahale etmeme politikası nedeniyle kaldırılmadı. Bununla ilgili dün açıklama yapan Google, filmin videosunun kaldırılması gibi bir durumun söz konusu olamayacağını ama bölgede hassasiyet yarattığı için Mısır ve Libya'dan erişimi engelledikleri belirtti.

Belirli bir bölgeye özel erişim engellemesi yapılması ise Google için yeni değil. Daha önce de 2010 yılında yaşanan Mavi Marmara saldırısı ile ilgili İsrail karşıtı görüntülere İsrail üzerinden ulaşılmasını engellemişti.