Fotoşopladık ama bir sor niye?

Dün, AKP’nin Manisa’daki mitinglerine dair verdiği fotoğrafların bilgisayar programı yoluyla değiştirildiği ortaya çıkmıştı. AKP Manisa İl Başkanı, meydanı kalabalık göstermek için değil, “meydanın bir bütün olarak gösterilmesi için” fotoğrafla oynandığını söyledi.
Pazartesi, 09 Mart 2009 10:00

soL (HABER MERKEZİ) Dün AKP Manisa İl Başkanlığı, AKP'nin Manisa'da düzenlediği seçim mitinginin düşük katılımlı geçtiği iddiaları nedeniyle miting alanının fotoğrafını kamuoyuyla paylaşmış, ancak fotoğrafın Photoshop adlı bilgisayar programıyla değiştirildiği ve aynı kişilerin görüntüsünün birçok farklı yere kopyalandığı açığa çıkmıştı.

AKP Manisa İl Başkanı Mustafa Uyumaz, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Uyumaz, söz konusu olanın art niyetli olmayan "teknik bir hata" olduğunu söyledi.

Uyumaz, olayı şöyle aktardı: Haberlerde yer alan bu fotoğrafın, AKP Manisa İl Başkanlığı'nda basın işlerinden sorumlu arkadaşımız Hilmi Özyılmaz tarafından bilgimiz dışında servis edildiği anlaşılmıştır. Yapılan incelemelerde fotoğraflarda miting alanının sol kenarında küçük bir alanda, bilgisayar düzenlemesi yapıldığı tespit edilmiş, bu konu basın işlerinden sorumlu olan arkadaşımız tarafından kabul edilmiştir. Basın sorumlumuz, meydanı kalabalık göstermek değil, meydanın bir bütün olarak gösterilmesi amacıyla fotoğrafları birleştirdiğini ifade etmişse de ortaya böyle bir görüntü çıkmıştır. Yapılan art niyetli olmayan teknik bir hatadır."

Photoshop hilesinin meydanı kalabalık göstermek değil, bir bütün olarak göstermek için yapıldığı ifadesi birçok kişi tarafından anlaşılamadı.

Salonda bulunan basın mensuplarına, AKP mitingini herkesin takip ettiğini hatırlatan Uyumaz, "Mitinge gösterilen ilgiye hepiniz şahit oldunuz. Bizim böyle bir bilgisayar düzenlemesine ihtiyacımız yoktur" dedi. Ancak AKP Manisa İl Başkanlığı, söz konusu hileli fotoğrafları zaten 5 gün önce gerçekleşen AKP mitinginin sönük geçtiği iddiaları üzerine basına göstermişti.

Mustafa Uyumaz'ın hileli fotoğrafla ilgili tüm suçu yüklediği AKP Manisa basın sorumlusu Hilmi Özyılmaz hakkında ne yapılacağının henüz belli olmadığı, Özyılmaz'ın durumunun parti yetkili kurullarınca görüşülerek karara bağlanacağı kaydedildi.

İlgili haber: AKP'nin 'photoshop'lu kitlesi