Ezgi Başaran: 'Gazeteciler için çember giderek daralıyor'

Ezgi Başaran bugün, Yıldırım Türker'in yazısının sansürlenmesi üzerine Radikal'deki görevinden ayrılmasını yazdı. Başaran "İşte böyle Yıldırım'sız kalınacaktır" başlıklı yazısında "Biz gazeteciler için çember giderek daralıyor" dedi.
Salı, 14 Ağustos 2012 12:04

Radikal yazarı Ezgi Başaran, bugün Yıldırım Türker'in Radikal'den ayrılması üzerine yazdı. Türker, "Stratejistler, Gazeteciler, Devlet Kaynakları" başlıklı yazısının sansürlenmesi sonrasında Radikal'den ayrıldığını duyurmuştu. Ezgi Başaran ise bugünkü yazısında "Yıldırım Türker'in artık Radikal’de yazmayacak olması ne manaya geliyor biliyorsunuz" dedi.

Başaran yazısında Yıldırım Türker'i ve Radikal'den ayrılışını şöyle betimledi:

"İnsanlık onuru reçetesinde şart olan öfkenin, cesaretin, bakmanın, görmenin, duymanın, duyurmanın adıdır. Basının hizasıdır. Her savruluşumuzda çarpıp sersem gibi kendimize geldiğimiz o hiza."

"Bugün basın bu hale geldiyse, sersemlemiyorsa bile… Elbette Yıldırım da olmayacaktır. İşte böyle Yıldırım’sız kalınacaktır."

"Biraz daha kurak."

"Çember daralıyor"
Ezgi Başaran gazetecilerin etrafındaki çemberin giderek daraldığını ifade ettikten sonra, Radikal'de devam edip etmeyeceği sorusuna da açıklık getirdi. Başaran şöyle yazdı:

"Ben bu bina üstüme çökene kadar dayanmaya karar verdim. Biraz inadımdan, biraz gazeteciliğe saygımdan, biraz da öfkemden."

"Çünkü bu mesleğin binası medeniyetin, demokrasinin eseridir. TOKİ’ninkilere benzemez, öyle kolay kolay da devredilemez."

Erdoğan yine gazetecileri hedef almıştı
Türker'in yazısının sansürlenmesinden hemen önce Başbakan Erdoğan'ın, partisinin İstanbul İl Başkanlığının düzenlediği iftar yemeğinde gazetecileri hedef alan sözleri gündeme gelmişti. Erdoğan, Myanmar'a giden Dışişleri Bakanını eleştiren yazılar hakkında "Bu adamları köşe yazarı olarak nasıl tutuyorsunuz" diye konuşmuştu. Erdoğan köşe yazısının yazıldığı gazetenin sahibine hitaben, "Ben buradan o medya patronuna 'yazıklar olsun' diyorum" ifadelerini kullanmıştı.

"Not edilen" gazeteci de kovuldu
Cuma günü gündeme gelen bir diğer önemli gelişme ise Serdar Akinan'ın Akşam'daki görevine son verilmesiydi. Son olarak Suriye’nin Kürt bölgesine giderek izlenimlerini kaleme alan Akinan, Başbakan Erdoğan tarafından bir televizyon programında “yapılanları not ediyoruz” sözleriyle eleştirilmişti. "Not edilen" gazeteci bu sözlerden kısa bir süre sonra çalıştığı gazeteden kovuldu.

(soL-Haber Merkezi)