Ekşi Sözlük yazarına 'dine hakaret'ten dava açıldı!

Ekşi Sözlük'te yazan Ahmet M. S. isimli makine mühendisi hakkında, “dini değerleri alenen aşağılama” suçundan 1.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Perşembe, 17 Kasım 2011 23:26

Vatan gazetesinin haberine göre, Ekşisözlük’te açtığı “din saçmalığı” başlıklı yazısında İslam dinine inananları aşağıladığı iddiasıyla şikâyet edilen makine mühendisi Ahmet M.S. hakkında “dini değerleri alenen aşağılama” suçundan 1.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Ahmet M. S., hakaret kastı taşımadığını, sadece kendi fikirlerini dile getirdiğini belirterek suçsuz olduğunu söyledi. Ahmet M.S., İslam dinine inananların ibadetlerini, kâinatı Allah’ın yarattığına ilişkin inançlarını aşağıladığı gerekçesiyle 9 aydan 1.5 yıla kadar hapis istemiyle İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

Ekşi Sözlük'teki "din saçmalığı" başlığını açan ve "entry" yazan "sigaram ve ben" isimli yazarın, 10 Ağustos 2010'da yazdığı yazı şu şekilde:

"şimdi saçmalık derken, gereksiz olarak anlaşılmasın, gayet de gereklidir din dediğimiz beyin uyuşturucusu. insanoğlu doğru, yanlış, ahlaki, etik gibi kavramların içinden kendi başına çıkabilecek kapasiteye sahip değildir, bu sebeple eline bir yanlış-doğru rehberinin verilmesi çok da dahiyane bir fikirdir aslında. burada garip olan durum, milyarlarca insanın hala kayıtsız şartsız güncellenmemiş ve fantastik masallar silsilesi halinde bulunan bu dinlere inanıyor olmasıdır. bundan daha da garip olanı, bu insanların inanmayana acıyan gözlerle bakması, ve saçma sapan argümanlarla kanıt olduğunu iddia ettiği bir takım görüşlerin diğerlerinin aklına yatmadığı için onların zekasını aşağılamasıdır. güzel kardeşim, tamam sen inan, saygım var. hatta bak şimdi bir ay ben senin tacizlerine maruz kalmamak için sikimde olmamasına rağmen ortalık yerde yeme içme özgürlüğümden feragat edeceğim, sene boyu sabahın beşinde ezan sesiyle uyanmak zorunda kalıyorum, din odaklı yönetimlerin akıl almaz icraatlarının sonuçlarına katlanmak durumundayım, bunları düzeltmek için yapabileceğim birşey de yok, kabul. ama benim bir saçmalığa inanmamam, sırf sen inanıyorsun diye beni aşağılama, kendinden alt seviyede görme hakkını sana vermez. 'bak ne kadar mükemmel bir kainat, kusursuz bir sistem, bunu allah yaratmadıysa başka nasıl olabilir' gerizekalılığındaki bir yaklaşımla 'bu kainat zumbak tarafından yaratılmıştır, yoksa nasıl olabilirdi' şeklindeki bir yaklaşım arasında bir çokları için en ufak bir fark yoktur, ikisi de ispatlanamaz, ikisi de bilinmeyene bir açıklama getirmek için ortaya atılmış düşüncelerdir. işte düşünmeden inananların bu kadar net ve basit bir gerçeği anlayamıyor olmaları, dinin saçmalık olduğunun en net ve basit ispatıdır."

(soL - Haber Merkezi)