Cemaatin sansürcüsü Zaman

Zaman’ın, Paris’teki Gülen Okulu hakkında Le Monde’da çıkan yazıyı yayınlarken, Gülen cemaati hakkında hoşuna gitmeyen tüm ifadeleri “ayıkladığı” ortaya çıktı.
Cumartesi, 02 Ocak 2010 09:30

Zaman gazetesinde 30 Aralık günü yer alan çeviri haberin, “sansürlenmiş” olduğu anlaşıldı. Gülen cemaati tarafından Paris’te açılan “Educactive” okulu nedeniyle cemaat ve eğitim faaliyetleri üzerine hazırlanan ve Le Monde’da yer alan haberin Türkçeleştirilmesi sırasında, orijinal metindeki eleştirel ve sorgulayıcı ifadelerin “ayıklandığı” görüldü.

İki metin karşılaştırılınca...
Gazeteci Ragıp Duran, Le Monde’da yer alan orijinal metin ile Zaman’da yer verilen çevirisini karşılaştırdığında, iki metin arasında farklılıklar olduğunu, Zaman’ın metni dilediğince düzenlediğini ve Gülen cemaati açısından olumsuz olan bazı cümle ve deyimleri çıkarttığını belirledi.

Zaman gazetesinde Paris mahreci ve Emre Demir imzası ile yer alan “Türkler, Fransa’da göçmenlerin eğitim sorununa çözüm sağlıyor” başlıklı yazıda sansürlenen ifadeler şöyle:
• “Okulun mali kaynağı ve destekçisi konusunda yetkililerin ‘discret’ (kapalı, ağzı sıkı) davrandığı” yönündeki ifade
• “Sigara içmek, tükürmek, küfür etmek, telefon etmek söz konusu olduğunda öğrencilerin cezalandırıldığı” bilgisi
• “Fransız öğretmenlerin Katolik okullardan geldiği” bilgisi
• “Yerel yetkililerin, özellikle komünist belediyenin okul yöneticilerine pek güvenmediği” yönündeki ifade
• (Gülen cemaatini kastederek) “Bu tartışmalı tarikat Türkiye’de toplumu İslamlaştırmakla itham ediliyor” cümlesi
• “Cemaat, laik cumhuriyetin sürekliliğini tehdit ediyor” ifadesi
• “Cemaat mensupları, Türkiye’de bürokrasinin ve polisin içine sızıyor” ifadesi
• (Cemaatin) “Mali kaynakları bir sır” cümlesi
• “Örgüt (Cemaat) özellikle ABD’de kök salmış durumda, oradaki okulların Amerikan hıristiyan üniversiteleri ile yakın bağları var” cümlesi, Le Monde’daki orijinal yazıda bulunduğu halde Zaman’daki çeviriden "çıkarılmış".
Ayrıca, orijinal metinde, Gülen cemaatine dair bu tespitlerin her birinin çeşitli kaynaklara referans verilerek desteklendiği ve iddiaların detaylandırıldığı belirtilirken, Zaman’ın haberinde bu kısımların da “atlanmış” olduğuna dikkat çekiliyor.

(soL - Haber Merkezi)