Bu kez de Polonya Guantanamo’su

Son araştırmalar CIA’in “terörizmle mücadele” için Polonya’da gizli hapishaneler kurduğunu ve tutsaklara işkence ettiğini kanıtlıyor.
Perşembe, 30 Nisan 2009 10:30

soL (DIŞ HABERLER) Avrupa Birliği'nin resmi raporları CIA'in "terörizme karşı savaş" için Polonya'da gizli hapishane kurduğunu doğruladı.

Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu'nun yaptığı araştırmalar sonucunda CIA'in Polonya ve Romanya'da yasadışı ve gizli hapishaneler kurduğu ve bu hapishanelerde mahkumlara işkence yapıldığı kanıtlandı.

Polonya'daki hapishanenin 11 Eylül saldırılarının hemen ardından kurulduğu ve 2005 yılına kadar açık kaldığı ifade edilirken, bu iş için Polonya'nın seçilmesinin, yönetimin ABD ile ittifak konusunda istekli olmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Gizli CIA hapishanelerinin varlığı Başkan Bush tarafından kabul edilmişti ancak Orta Doğu ya da Afrika'da kurulmuş oldukları düşünülüyordu. Son araştırmalar Polonya'daki hapishanenin en büyük işkence üslerinden biri olduğunu gösteriyor.

İnsan hakları örgütleri, CIA hapishanelerindeki mahkumların avukatlarıyla görüştürülmediklerini ve nerede oldukları konusunda dahi bilgilendirilmediklerini ifade ederken, suda bekletme, uykudan mahrum etme ve yüksek sıcaklığa maruz bırakma gibi işkence uygulamalarının sıklıkla görüldüğünü dile getiriyorlar.

Söz konusu raporlar sonucunda Polonya'da aralarında eski başbakanlar Leszek Miller ve Jaroslaw Kaczynski ve eski Cumhurbaşkanı Aleksander Kwasniewski'nin de bulunduğu üst düzey yetkililer hakkında soruşturma başlatılabileceği ifade ediliyor.

Yetkililer daha önce CIA'in işkence uçaklarının Polonya havaalanlarını kullandığını kabul etmiş ancak hapishane uygulamalarını reddetmişlerdi.