Amerikalı ateşeden küstahlık

ABD’nin İstanbul Siyasi Ataşesi Bonacquist, “nabız tutma” amaçlı ziyaretleri kapsamında geldiği Tekirdağ’da terör estirdi.
Çarşamba, 25 Şubat 2009 10:00

soL (Tekirdağ) ABD İstanbul Başkonsolosluğu Siyasi Ataşesi Harold Bonacquist'in "tuhaf" ziyaretlerinde, sıra Tekirdağ'daydı. Ataşe, haber yapmak için gelen yerel basın mensuplarını yanından uzaklaştırdı ve cihazlarına el koydurdu. Sonradan cihazlarını teslim alan basın mensupları, tüm kayıtlarının silindiğini fark ettiler.

Muhabirleri dışarı attırdı
Geçen 21 Kasım'da Kocaeli'yi, 11 Şubat'ta da Bursa'yı ziyaret eden ataşe, geçen hafta Tekirdağ'daydı. Valilik ve Belediye Başkanlığı ile Ticaret Sanayi Odası'na giden Blancquist, siyasi partiler arasında yalnızca Demokrat Parti (DP) Tekirdağ İl Başkanlığı'nı ziyaret etti.

Bonacquist, DP'yi ziyareti esnasında, binada bulunan yerel basın mensuplarından rahatsız oldu. Bonacquist'in talebi ve DP il başkanın müdahalesiyle yerel muhabirler binadan uzaklaştırıldı.

Kayıtlar silindi
Ses kayıt cihazlarına da el konulan muhabirler, cihazları sonradan teslim aldıklarında, tüm ses kayıtlarının silinmiş olduğunu fark ettiler.

Olayla ilgili açıklama yapan yerel Birikim gazetesi muhabiri Sami Güner, "DP'nin Roman vatandaşlarla ilgili programını takip etmiştik. ABD'li ataşenin DP İl Başkanlığı'nı ziyaret edeceğini öğrenince haberleştirmek amacıyla beklemeye başladık. ABD'li ataşe, karşısında bizi görünce şaşırdı ve rahatsız oldu. Bunu tercümanları aracılığıyla belirtince, DP İl Başkanı Sabahattin Eral'ın müdahalesiyle apar topar salondan çıkmak zorunda kaldık. Öyle ki, programı takip etmek için masanın üzerine koyduğum ses kayıt cihazını bile alamadım. Ziyaretin ardından kayıt cihazını bana ulaştırdıklarında, daha önce yaptığım haber kayıtları da dahil tüm ses kayıtlarının silindiğini fark ettim" dedi.

Resmi açıklama yok
Amerikan siyasi ataşesinin Tekirdağ'daki tüm protokol ziyaretleri basına kapalı olarak gerçekleşirken, Tekirdağ Valiliği, İl Belediye Başkanlığı gibi kurumlardan da ziyaretler sonrasında resmi açıklama yapılmamış olması dikkatlerden kaçmadı.

Tekirdağ Valiliği, 2008 yılı başından bu yana İsrail, Yunanistan, Avustralya, ABD, Macaristan gibi ülkelerin konsolosları tarafından ziyaret edilmiş, fakat bu ziyaretlerde en azından birkaç kare fotoğraf verilmiş ve ziyaretin "nezaket amaçlı olduğu " benzeri açıklamalar yapılmıştı. Başkonsolos makamından daha alt bir seviyede görev yapan ataşe Blanquist ile yapılan görüşmelerin gizlenmek istemesi dikkat çekti.

"Muhalefet nasıl umutlu olabiliyor?"
Geçen Kasım ayında Kocaeli'ye gerçekleştirdiği ziyaretin amacının "krizin etkilerini görmek" olduğunu belirten Bonacquist, Vali ve AKP'li Büyükşehir Belediye Başkanı'nın yanı sıra, CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sefa Sirmen ile de görüşmüştü.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li İbrahim Karaosmanoğlu ile koyu bir sohbete dalan Bonacquist'in, Karaosmanoğlu'na "Geçen seçimlerde oldukça düşük oylar alan muhalefet partileri, buna rağmen hâlâ nasıl umutlu olabiliyorlar, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" diye sorduğu basına yansımıştı.