Kadıköy’de NATO protestosu

NATO kuruluşunun 60. yıldönümünde Kadıköy’de düzenlenen mitingle protesto edildi.
Cumartesi, 04 Nisan 2009 21:02

soL (HABER MERKEZİ) Kuzey Atlantik Paktı Örgütü'nün (NATO) 60. kuruluş yıldönümü dolayısıyla (4 Nisan 1949) Kadıköy'de gerçekleştirilen protesto mitinginde NATO'nun dağıtılması talebi yinelendi. "NATO Karşıtı Birlik" platformu öncülüğünde bir araya gelen siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin katıldığı mitingde NATO'nun Anti-komünist bir yapılanma olarak kurulduğu, emperyalizmin kirli çıkarları için işgallere ortak olduğu ve emekçilerin ortak düşmanı olarak yer aldığı vurgusu öne çıktı. Eylemciler Obama'nın Türkiye ziyaretini de protesto etti.
Miting, saat 13.00'da Tepe Natilus önünde başlayarak oluşturulan kortejin Kadıköy iskele meydanına doğru yürüyüşe geçmesiyle başladı. Yürüyüş sırasında taşınan "Obama Tayyip'i de Al Git", "NATO'ya Hayır", "Obama Evine Dön Afganistan'a Asker Yok", Halkların Katili NATO Dağıtılsın" pankartları dikkat çekti. Miting alanına ulaşılmasıyla NATO'nu düzenlediği askeri operasyonlarda ve kontrgerilla faaliyetlerinde yaşamını yitiren devrimciler ve halklar için gerçekleştirilen bir dakikalık saygı duruşunun ardından, müzisyen Suavi tarafından platform adına "60 Yıllık Suç Örgütü NATO Dağıtılmalıdır" başlıklı miting konuşması yapıldı.
"NATO halkların düşmanıdır"Konuşmada NATO'nun komünist bloğa karşı olma görevini bugün teröre karşı savaş adıyla yerine getirdiğine dikkat çekilirken, gerçekleştirilen NATO zirvelerine halk düşmanı politikaların planlandığı ifade edildi.
NATO'nun ABD emperyalizmi liderliğinde hareket ettiğinin belirtildiği konuşmada, ABD Başkanı Barack Obama'nın yarın Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaret hatırlatılırken, Obama'nın ezilen halklara kan ve gözyaşından başka bir şey getirmeyeceği vurgulandı. NATO'nun hep doğrudan ve dolaylı savaşlar içerisinde olduğu, anti-komünist hareketler ve kontrgerilla örgütlenmeler yarattığı söylenerek sömürge ülkelerde 1970'li yıllar boyunca faşist cuntaların iktidara getirildiği vurgulandı.
Türkiye'de 1977'deki 1 Mayıs katliamının, yine NATO örgütlenmesi kontrgerilla tarafından gerçekleştirildiğine işaret edilen konuşmada, Türkiye'nin NATO'da ABD'nin ardından en fazla asker bulunduran ülke olduğu ve en ucuz askeri yine Türkiye'nin sağladığı ifade edildi. Konuşma Türkiye'nin NATO üyeliğinden çıkması talebiyle sonlandı. Konuşmanın ardından miting Grup Yorum ve Hakan Yeşilyurt seslendirdikleri şarkılarla devam etti. Konserlerin ardından miting sona erdi.