Dinlenme endişesi "psikolojik"mişMeclis İnsan Hakları Alt Komisyonu: "Hepimiz dinleniyoruz endişesi, tamamen psikolojik".


Salı, 23 Eylül 2008 08:11

soL (HABER MERKEZİ) Telekulak iddialarıyla ilgili rapor hazırlayan Meclis İnsan Hakları Alt Komisyonu, bütün Türkiye'nin dinlendiği yönündeki iddiaların tamamen psikolojik olduğunu açıkladı. Bu tespitini, uzmanlardan aldığı "teknik ve ekonomik olarak tüm Türkiye'nin dinlenmesinin olanaksız olduğu" bilgisine dayandıran Komisyon, raporunda, toplumda yasadışı dinleme yapıldığı kaygısının yüksek olduğunu da belirtti.


Özellikle Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün dinlendiği iddiası ve Ergenekon davası iddianamesinin büyük bölümünün telefon kayıtlarından oluşması, bu kaygının güçlenmesine neden olmuştu. Ergenekon iddianamesinde yer alan ve davayla ilgili olmayan pek çok telefon kaydı, iddianamenin güvenilirliğini de tartışma konusu haline getirmişti.

"Avrupa'da dinleme mahkemede delil sayılmıyor"

Raporda Almanya, Fransa, İrlanda, İngiltere, Avusturya gibi ülkelerde, dinleme yoluyla takibe ancak ağır suçların soruşturulmasında başvurulduğu belirtilirken, hiçbir ülkede dinlemenin mahkemede delil sayılmadığı bilgisine de yer verildi.
"Yasal ve meşru temellere dayandırılarak haberleşme özgürlüğünün devletin müdahalesine konu olabileceği, ama kurallara uyulması gerektiği" belirtilen raporda, yasal dinlemelerin gizlilik içinde yapılmaması durumunda adli makamların hızla harekete geçmesi istendi ve özel hayatı içeren kayıtların kamuoyuna yansıması durumunda da, savcılıklara suç duyurusunda bulunulması önerildi.