Askerlerden kriz yönetimi

DTP’li milletvekillerinin DTP’ye dönük operasyonları protesto etmek için mecliste oturma eylemine hazırlandıkları sırada Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları ani bir kararla Şırnak'a gittiler. Çoğu basın organında "halkla kaynaşma sahneleri"yle yer alan ziyarette komutanlar terörle mücadele çalışmaları hakkında bilgi aldılar.
Perşembe, 23 Nisan 2009 10:30

soL (HABER MERKEZİ) Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Kuvvet Komutanları dün "sürpriz" bir kararla Şırnak'a gittiler. Bölgede yürütülen terörle mücadele çalışmaları konusunda bilgi alan komutanlar Şırnak Valisi Ali Yerlikaya'yı da ziyaret ettiler. Başbuğ'a ziyaretinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık ve 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel eşlik etti.

Başbuğ ziyaret sırasında, valiliğin karşısındaki iki dükkanı da ziyaret etti. Askerlerin esnaf ziyareti bölgede alışılmadık bir durum olmakla birlikte, Başbuğ'un iki dükkanla sınırlı da olsa bir market ve kebapçıyı ziyareti basından büyük ilgi gördü. Gazeteler market ziyareti sırasında Başbuğ'un "Nasılsınız?" diye sorduğu yaşlı bir kadının orgenerale Kürtçe cevap vermesini ön plana çıkartmayı tercih ettiler.

Başbuğ akşam saatlerinde Ankara'ya dönerek Başbakan Erdoğan ile haftalık görüşmesini gerçekleştirdi. Görüşmenin bir buçuk saat sürdüğü bildirildi.

Ziyaretin zamanlaması
Başbuğ'un Şırnak ziyaretinin TSK'nın son açıklamaları ile devletin PKK ile mücadelesinde yeniden öne çıktığı bir döneme rastlaması dikkat çekti. Ziyaret aynı zamanda DTP'ye dönük operasyonların yoğun şekilde sürdürüldüğü ve DTP'li milletvekillerinin operasyonları protesto etmek için mecliste oturma eylemine hazırlandıkları bir güne denk geldi.

Ayna: "Başbuğ devlet başkanlığını ilan etti"
DTP Eş-Başkanı Emine Ayna önceki gün Meclis'te DTP grup toplantısında yaptığı konuşmada İlker Başbuğ'un önceki hafta yaptığı konuşmaya değinerek Genelkurmay Başkanı'nın devlet başkanlığını ilan ettiğini ve buna göz yuman Erdoğan'ın da artık "inisiyatifsiz bir başbakan" olduğunu söylemişti.

DTP milletvekilleri mecliste eylemde
DTP'li milletvekilleri dün akşam saatlerinde mecliste başlattıkları oturma eylemini bu sabah 8'e kadar sürdürdüler. DTP'lilerin "partilerine yönelik gözaltı ve tutuklamaları protesto etmek" amacıyla gerçekleştirdikleri eyleme ÖDP milletvekili Ufuk Uras da destek verdi.

DTP Genel Ahmet Türk eylem sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada amaçlarının partilerine yönelik operasyonları protesto etmek, halk iradesine sahip çıkmak ve çözümün yerinin parlamento olduğunu hatırlatmak olduğunu belirtti. Türk, parlamentonun bir an önce ülke sorunlarının çözümüne yönelik çabaları geliştirmesi gerektiğini ifade ederek "Eğer barışçıl bir sürecin geliştirilmesi konusundaki düşüncelerimiz ciddiye alınmayacaksa, Londra'da gidip kürsülerde oturmaya aşık değiliz. Çekeriz, köyümüze, ülkemize, Diyarbakır'a gideriz" diye konuştu.

DTP'liler, partilerine dönük baskıyı protesto etmek için bugün gerçekleştirilecek 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi törenine de katılmayacak.