Abdulhamit herşeye kadir!

"Hilafet kaldırılmasaydı da laik ve demokratik bir ülke olurdu" iddiasıyla gündeme gelen tarihçi Kemal Karpat son olarak Abdulhamit'in cumhuriyetin temelini attığını iddia etti.
Cumartesi, 23 Mayıs 2009 22:21

soL (HABER MERKEZİ) Tarihçi Kemal Karpat Star TV'de yayınlanan Açık Görüş programında gazeteciler Taha Akyol, Cengiz Çandar ve Şahin Alpay'ın sorularını yanıtladı.

Daha önce Radikal'de Neşe Düzel'in sorularını yanıtlayan Karpat "hilafet kaldırılmasaydı da Türkiye laik olurdu" iddialarıyla gündeme gelmişti. Bu nedenle "hilafetin kaldırılmaması gerektiğini" savunan Karpat, Osmanlı Padişahı Abdulhamit'in cumhuriyetin temellerini attığını savundu. Karpat, Abdulhamit'in bu adımının halkın isteklerine göre değil, kendi ideolojisi uğruna yaptığını da sözlerine ekledi.

Programın devamında "Türkiye'deki demokrasi kavramını da değerlendiren Karpat, "Türkiye'de demokrasi ve İslam'ı birbirinden ayırmanın mümkün olmadığı görülüyor" dedi.

Obama dünyanın gördüğü en güzel insanlardanmış
Karpat'ın "ilginç" açıklamaları ABD Devlet Başkanı Barack Obama konusunda düşündükleri sorulduğunda da devam etti. Obama'nın dünyanın görebileceği en güzel insanlardan biri olduğunu savunan Karpat, gerek Obama gerekse Abdulhamit hakkındaki iddialarının gerekçelerine değinmedi.

Gülen'i çok seviyor

Karpat daha önce "türban yasağı kalkarsa türbanlı sayısı azalır" gibi "garip" iddialarıyla gündeme gelmişti. Fethullah Gülen tarikatının düzenlediği Abant Toplantıları'na dört kez katılan Karpat, "yıllarca İslam'a karşı Haçlı mantığıyla hareket etmiş, bizi yok etmek, yok saymak istemiş olan Batı'nın şimdi İslam'ı tanıması 'ılımlı İslam', 'liberal İslam' tanımları üzerinden Fethullah Gülen gibi liderlere yaklaşmaya çalışması büyük bir dönüşümdür" demişti.

'AKP ideolojiler üstü'
Doğu Batı Dergisi'nin 30. sayısında yazdığı yazıda AKP'nin bir geçişi temsil ettiğini anlatan Karpat, "arkasında büyük bir rey desteği" olan partinin aynı zamanda ideolojilerden arındırıldığını da iddia etmişti.

Taraf Gazetesi'nde yazıları yayınlanan Karpat, "Ak Parti Mustafa Kemal'i devletçilerin elinden kurtarmalı" sözleriyle tartışma yaratmıştı.

Karpat'ın Abdulhamit hakkındaki değerlendirmeleri istibdat rejimi ile gündeme gelmiş, Halife sıfatına en çok vurgu yapılan padişah olması gerçeği ile çelişiyor. Öte yandan "cumhuriyetsiz demokrasi mümkün" tartışmalarıyla parlatılan Abdulhamit'in "Ortadoğu'ya istikrar getiren padişah" iddiaları daha önce ortaya atılmıştı ancak bugüne kadar ilk kez Karpat, "kızıl sultan"ın "cumhuriyetin temellerini atan isim olduğunu" iddia edebildi.