ABD Küba'ya bazı kısıtlamaları kaldırıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde Senato, 2004 yılında Bush yönetimi tarafından Küba'ya uygulanan bazı sınırlamaları kaldırma kararı aldı.
Perşembe, 12 Mart 2009 10:00

soL (DIŞ HABERLER) ABD Senatosu, Bush döneminde Küba'ya uygulanan sınırlamaların bazılarını kaldırma kararı aldı. Karara göre, artık Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Küba asıllıların Küba'yı ziyaret etmesi ve bu ülkedeki yakınlarına para göndermeleri mümkün olacak.

Onaylanan tasarının en kısa süre içinde, yeni ABD Başkanı Barack Obama tarafından imzalanması bekleniyor.

Ancak tasarının ablukayı çok da değiştirmeyeceği ve sadece 90'lı yılların başındaki konumuna döndüreceği düşünülüyor.

Yeni yasal düzenlemeye başta karşı çıkan Küba asıllı iki Amerikalı senatör, Barack Obama yönetiminden, Küba'ya ablukanın tamamen kaldırılmayacağı yolunda güvence aldıktan sonra, karara destek verdi.

Ablukada değişenler
2004 yılında George Bush yönetiminin aldığı karar sonucunda, Amerika'daki Küba asıllılar, Küba'yı üç yıl içinde ancak iki hafta süresince ziyaret edebiliyor ve ziyaretlerini yakın akrabalarıyla sınırlı tutmak zorunda kalıyorlardı.

470 milyar dolarlık harcama önergesiyle birlikte oylanan tasarıya göre Küba asıllı Amerikalıların Kübayı ziyaretleri senede bire yükseltiliyor. Ve yakın akrabaların tanımı da genişletiliyor.

Tasarıyla Küba kökenli ABD'lilerin her yıl Küba'daki ailelerine 1200 Amerikan Doları para göndermelerine de izin veriliyor.

Yeni karar uyarınca Küba'ya gıda ve ilaç satılması konusundaki engeller de hafifletiliyor. Ancak gıda ve ilaç alımı için olsa dahi ABD ile yapılacak her türlü ticarette Küba'lıların ön ödeme yapma koşulları korundu.

Lugar Raporu
Geçen hafta senatoya Küba'ya uygulanan abluka konusunda bir rapor sunan Cumhuriyetçi Parti üyesi Indiana Senatörü Richard Lugar, Küba'ya karşı 47 yıldır uygulanan ablukanın işe yaramadığı ve kadlrılması gerektiğini iddia etmişti.

Bu hafta alınan karar üzerine konuşan Havana'daki ABD Çıkarları Ofisi'nin eski temsilcisi Vickie Huddleston şöyle konuştu: "Statüko kullanışlı değil ve olacak gibi de gözükmüyor."

Amerikalar Zirvesi öncesi atılan adım
Tasarı ve hafifletilen abluka koşulları, ABD'nin gelecek ay Trinidad ve Tobago'da gerçekleşecek Amerikalar Zirvesi'ne elini güçlendirerek girmek istediğinin bir göstergesi olarak yorumlanıyor. Uzmanlar seyahat kısıtlamalarını kaldırmanın Zirve öncesinde atılabilecek en kolay adım olduğunu söylüyorlar.