Rai müziğinin tanınmış adı Cezayir asıllı Rachid Taha yaşamını yitirdi

Rai müziğinin tanınmış adı Cezayir asıllı şarkıcı Rachid Taha, Fransa'nın başkenti Paris'te geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.
Çarşamba, 12 Eylül 2018 14:44

Rai müziğinin tanınmış adı Cezayir asıllı şarkıcı Rachid Taha, Fransa'nın başkenti Paris'te geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Le Parisien gazetesi, ünlü sanatçının ölüm haberini ailesinin duyurduğunu yazdı. 

Haberde, 59 yaşındaki sanatçının, dün akşam Paris'teki evinde uyurken geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiğini bildirildi. 

Taha 1990'lı yıllarda "Ya Rayah", "Abdel Kader" ve "Ida" gibi şarkılarıyla geniş kitleler tarafından tanınmıştı. 10 yaşındayken, Cezayir’in batısında yer alan liman şehri Oran’dan Fransa’nın Alsace Bölgesi'ne göç etmiş bir ailenin çocuğu olan Taha, Oran şehrine özgü müzik türü Rai tarzı parçalarıyla büyük beğeni toplamıştı. 

Rai müziği, özellikle Cezayir'in Fransız sömürgeciliğine baş kaldırması ve sömürüye karşı mücadele hareketlerinde önemli yer etmişti. Rai, 1980'li yıllardan itibaren uluslararası çapta tanınmış ve Taha'nın şarkıları ile tüm dünyaya yayılmıştı. 

RAİ MÜZİĞİ NEDİR? 

Rai, Cezayir'in Oran şehrinde sayesinde ortaya çıkan ve tarihi 1930'lara kadar dayanan bir müzik türü. İspanyol, Fransız, Afrika ve Arapça folk müzik tarzlarının karışımını içerir. Rainin kelime anlamı fikirdir. Ancak müzik türündeki coşkuyu belirtmek için Türkçede "işte bu" sözüne denk gelen bir ifadeyi belirtir.