Canol Kocagöz’ün ‘Direnişten Greve’ sergisi NHKM’de

Karikatürlerini grev çadırlarında, direniş alanlarında, fabrika duvarlarında sergileyen Canol Kocagöz’ün ‘Direnişten Greve’ adlı sergisi 28 Ocak’tan 28 Şubat’a dek NHKM Kadıköy’de yer alacak.
soL - Kültür Sanat
Cuma, 25 Ocak 2019 13:45

Canol Kocagöz’ün Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde yer alan “Direnişten Greve” sergisi, Kavel grevini anmayı ve aynı zamanda bugün direnen işçilerin mücadelesini güçlendirmeyi amaçlıyor. 

Karikatürlerini grev çadırlarında, direniş alanlarında, fabrika duvarlarında sergileyen Canol Kocagöz’ün 28 Ocak’ta NHKM’de açılacak olan sergisinde yer alan karikatürler de direnişlerde, grevlerde, işgallerde yaratıldı ve hayata geçirildi.

Bu karikatürler işçilerin evi olan mekânlarda, sendikalarda, siyasi mücadele yürüten dergi ve yayınlarda, fabrika duvarlarında, grev çadırlarında, günlük gazetelerde ve işçi-emekçilerin mizah gazetesi Homur’da yer aldı, işçilerin mücadele ettiği, direndiği pek çok yerde direnişlere grevlere eşlik etti. 

Kocagöz’ün “Dağlarda meşe ağacı kadar sağlam, köklü ve daima ayakta. Bazen de yağışı bekleyen kardelenler kadar saf, canlı ve özgür” çizgileri, “Direnişten Greve” sergisiyle bir ay boyunca İstanbul’da Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde görülebilir.


CANOL KOCAGÖZ KİMDİR?

Çal-Denizli’de 1949 yılında doğan Canol Kocagöz ekonomi tahsili gördü. 1970 yılından bu yana çizgileri çeşitli günlük gazetelerde, politika ve sanat dergilerinde yer aldı. Animasyon çalışmaları ile birlikte birçok afiş, dergi ve kitap kapakları da bulunan Kocagöz, Türkiye karikatürcülerinin tek mesleki örgütü olan Karikatürcüler Derneği’nin 1976 yılında genel sekreterliğini, 1996 yılında da genel başkanlığı görevlerini üstlendi, uzun yıllar derneğin denetleme kurulu üyeliğinde bulundu.

Türkiye’de kültür ve sanat hayatının özerkleşmesi çalışmalarında bulunarak Özerk Sanat Konseyi Girişim Kurulu’nun yönetiminde dört yıl karikatürcüleri temsil etti. Türkiye’nin sinema, plastik sanatlar, müzik, sahne sanatları, yazın ve tasarım alanlarının seçkin ve önemli 76 sanat kuruluşunun birliğinden oluşan Özerk Sanat Konseyi’nin 2003 yılında yapılan genel kurulunda plastik sanatlar alanını temsilen yönetim kuruluna, daha sonra da Özerk Sanat Konseyi genel sekreterliğine seçildi. 2008 yılında Özerk Sanat Konseyi dönem sözcülüğünü de yapan Kocagöz, Özerk Sanat Konseyi Danışma Kurulu üyeliğine devam etmektedir.

Çok sayıda gazetede karikatürleri yayımlanan, birçok sergi ve kitabı bulunan Canol Kocagöz, bir grup arkadaşıyla beraber 1999 yılında Homur Mizah ve Karikatür grubunu kurdu. Kocagöz grubun adını taşıyan, her sayısı ayrı bir sendikadan veya demokratik kuruluştan çıkan Homur Mizah Gazetesi’nin editörlüğüne devam etmektedir.