Youtube yasağı padişaha işlemiyor

AKP, erişim yasağına karşın herkesin Youtube'a girmeye devam ettiğinin farkında olmalı ki fırsatı kaçırmamış, bu popüler siteye seçim reklamı vermiş. Üstelik AKP reklam vermek için, insanların yasağı delmekte kullandığı Vtunnel sitesini seçmiş!
Çarşamba, 25 Mart 2009 09:30

soL (HABER MERKEZİ) Bugünlerde video paylaşım sitesi Youtube'u ziyaret eden internet kullanıcıları ilginç bir reklam banner'ı ile karşılaşıyor. Aslında reklamın kendisi gayet alışıldık, ama bulunduğu site dikkate alındığında ortaya trajikomik bir tablo çıkıyor.

Bilindiği gibi Youtube video paylaşım sitesi on aydır yasaklı. Fakat Türkiye'deki internet kullanıcıları siteye girmenin yollarını aramaktan hiç vazgeçmedi. Siteye yasak konulduğu günden beri, yasağı delmek için de birçok yöntem geliştirilmiş durumda.

Bunlardan en bilineni, VTunnel, KTunnel gibi kullanıcıya internette anonim gezinti yapma şansı sağlayan siteler. Bu siteler aracılığıyla Youtube'a ve diğer yasaklı sitelere kolayca ve iz bırakmadan girilebildiğini bilmeyen kalmadı. Her gün eğlenmek, müzik dinlemek, haber almak, bilgi paylaşmak ya da vakit geçirmek için binlerce kişi bu siteleri kullanıyor.

"Yasak delme" sitesine Başbakan reklamı
Bu potansiyelin Başbakan da farkına varmış olacak ki, son günlerde yasaklı site Youtube'a girildiğinde kendisinin fotoğrafının yer aldığı AKP reklam banner'ı ile karşılaşmak mümkün... Biraz ayrıntılı incelendiğinde, reklamın Youtube'a verilmediği, VTunnel'dan Youtube'a girildiğinde bu reklamın çıktığı anlaşılıyor. Yani Başbakan, halkın yasaklı siteye nasıl girdiğini çok iyi biliyor olsa gerek ki, bu popüler yasak delme sitesine partisinin reklamını vermiş.

Aslında Başbakan, bu tip sitelerden haberdar olduğunu daha önce de söylemişti. Geçtiğimiz Kasım ayında, bilişim sektörü ile ilgili bir açıklamada bulunduğu sırada gazetecilerin Youtube yasağını hatırlatması üzerine konuşan Erdoğan, "Ben giriyorum, siz de girin" demişti ve daha sonra Başbakanın bu amaçla Vtunnel gibi siteleri kullandığı bilgisi haberlere yansımıştı.

Youtube yasağı AKP yasasının "eseri"

AKP reklamı ile VTunnel'ın ana sayfasında da karşılaşmak mümkün. Tesadüfen reklamın tam altında yer alan bir metinde ise, site sahibi görüşlerini şu cümlelerle ifade ediyor: "Günümüzde birçok kurum Myspace, Gmail, hatta Google arama motoru gibi sitelere girişi engelliyor. Bunun çocukların zarar görmesini engellemek için yapıldığını söyleyip, Google gibi başlıca araştırma araçlarını bile yasaklayan anlayışı iki yüzlü ve hatta tehlikeli buluyorum. Neyse ki bu ve bunun gibi siteler sayesinde bunu aşabilirsiniz ve internete olması gerektiği gibi engelsizce ulaşabilirsiniz."

Youtube başta olmak üzere bini aşkın sitenin ardı ardına Türk internet kullanıcılarının erişimine kapatılmasına yol açan yasa, tam da yukarıda ifade edildiği gibi, "çocukların ve gençlerin ahlakını korumak, çocuk pornosunu engellemek" gibi gerekçelerle AKP'li vekiller tarafından geçirilen yeni bilişim yasasının ürünü. Yasa, evrim kuramını işleyen onlarca site ve blog'a erişimin bir gecede, mahkeme kararı bile belirtilmeden engellenmesinin önünü açmıştı. Öte yandan, Youtube'un kapatılmasının sebebi de "Atatürk karşıtı video" olarak lanse edilerek tepkinin AKP'ye yönelmesi engellenmeye çalışılmıştı.