TRT'de ulusal günlere özel yayın yok

TRT radyolarında ulusal bayram ve anma günleri için hazırlanan özel programlara, önümüzdeki 23 Nisan'dan itibaren son verildi. TRT yönetimi bu uygulamayla, konuyu birkaç özel programa sıkıştırmak yerine tüm yayın akışına yayma amacını güttüklerini savundu.
Çarşamba, 22 Nisan 2009 17:30

soL (HABER MERKEZİ) TRT'nin ulusal bayramlar için hazırladığı radyo programlarını iptal ettiği iddia ediliyor. Habertürk gazetesi muhabiri Esra Yazdıç'ın haberine göre, geçen yıl 23 Nisan'da "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Özel Uygulama Talimatı" yayımlayan ve "ulusal egemenlik, Atatürk ve çocuk" gibi başlıklarda çok sayıda program içeren ayrıntılı bir yayın akışı planlayan TRT, bu yıl bu uygulamadan vazgeçti.

Haberde, bu uygulamanın bundan böyle tüm ulusal bayram ve anmalar için de geçerli olacağı öne sürüldü. Buna göre, bu günler için özel radyo yayını hazırlanmayacak, normal program akışı sürecek. Eğer olağan şekilde programlarını sürdüren yayıncılar isterse, kişisel inisiyatiflerine bağlı olarak ulusal bayram ya da anmayı gündeme getirebilecekler.

TRT, bu haber üzerine bir açıklama yaparak özel programların kalktığını doğruladı ancak bunu "konuya daha fazla hassasiyet göstermelerine" ve konuyu birkaç özel programa sıkıştırmak yerine tüm yayın akışına yaymak istemelerine dayandırdı.

Açıklamada, Radyo Koordinasyon Kurulu'nun bu yıl gerçekleştirilen toplantısında özel günlerdeki yayınlarla ilgili alınan kararların Yapım Uygulama Talimatı'nda yer aldığı belirtilerek, "Buna göre, özel günlerde yayımlanacak her program, günün anlam ve önemini yansıtmakla yükümlüdür. Yani haberde yazıldığının ve sanıldığının aksine, hazırlanacak birkaç özel program yerine, bütün programlarda günün anlam ve öneminin vurgulanması sağlanmıştır. Bu durum, yapımcıların inisiyatifine kesinlikle bırakılmamıştır. Bu uygulamadaki amacımız çok açıktır, milli, dini ve özel günleri daha etkin olarak izleyicimize sunmaktır" denildi.