Maltepe'de "Zengin Mutfağı"

Maltepe Nâzım Hikmet Gençlik Festivali’nin ikinci gününde İstanbul Değişim Atölyesi Oyuncuları, Vasıf Öngören’in “Zengin Mutfağı” için Beşçeşmeler Meydanındaydı.
Cumartesi, 20 Haziran 2009 10:30

soL (İstanbul) İstanbul Değişim Atölyesi Oyuncuları, 1984 yılında kaybettiğimiz Vasıf Öngören'in "Zengin Mutfağı"nı bu kez Maltepe Nâzım Hikmet Gençlik Festivali kapsamında Beşçeşmeler meydanında sergilediler.

Coğrafyamızda yetişen en önemli tiyatro yazarlarından biri olan Öngören, tıpkı Bertold Brecht gibi emeğin safında yer almıştı. Öngören'i, sistem içinde etini satarak kurtulmaya çalışanları anlattığı "Asiye Nasıl Kurtulur" ve "artist" olup sınıf atlamak isteyenleri anlattığı "Oyun Nasıl Oynanmalı" gibi oyunlarından da tanıyoruz.

Türkiye işçi sınıfı mücadeleleri tarihinin en önemli olaylarından birisinin, geçtiğimiz günlerde çeşitli etkinliklerle kutlanan 15-16 Haziran 1970 İşçi Kalkışması'nın üzerine kurulu olan Zengin Mutfağı, İstanbul Değişim Atölyesi Oyuncuları'nın başarılı oyunu ile festivale katılan gençlerin ve Nâzım dostlarının beğenisini kazandı.