Hürriyet de "Yeni Osmanlı" pazarlıyor

Metehan Demir ne demek istedi?
Salı, 10 Şubat 2009 12:07

soL - Hürriyet gazetesi, Türkiye'yi yıkıma sürükleyecek projeler dizisinin "Yeni Osmanlıcılık" ayağına, hamaset ve acıklanmayla örülmüş bir haber yaparak coşkuyla katıldı. Metehan Demir'in imzasını taşıyan "Ortadoğu'yu ancak yeni Osmanlı kurtarır" başlıklı haberde, "Gazze'nin yaralı, acılı, bitap" halkının "tek umudu"nu, "Osmanlı'nın dirilişi"ne bağladığı ileri sürüldü.

Başbakan Erdoğan'ın ve Türkiye'nin Gazze halkı arasında bir efsaneye dönüştüğü edebiyatından geri durmayan Hürriyet, "her kesimin övgüleri"ni aktarırken, Türkiye'yi Ortadoğu'nun lider ülkesi olarak görmek istediklerinin ve bunun için de "Yeni Osmanlıcılık" akımına bel bağladıklarının altını çizerek, açıkça bir "safa" girdi.

Haberin girişinde, Erdoğan ile Peres arasında yaşanan "Davos krizi" sonrası İsrail sokaklarında nabız yoklandığının, şimdi de "insanlık trajedisiyle sarsılan" Gazze'deki halkın sesine kulak verildiğinin söylenmesi ve "Ortadoğu'da ihtirasların araya sıkıştırdığı halklar"dan söz edilmesi, "Osmanlı hakimiyeti" günlerinin bütün coğrafyada "özlendiği" kanısı uyandırmaya yönelik. Nitekim, muhabir, bu coğrafya üzerine çeşitli yorumlar yapıldığından, ama bu topraklara gelip insanların psikolojilerini anlamanın bir başka olduğundan dem vuruyor.

Gazze'de Hamas hükümetinin Başbakan Danışmanı Ahmet Yusuf'un, "Türkiye'de eğitim almış" olduğu da belirtilerek aktarılan görüşlerinde, "Davos çıkışı ile yeni Osmanlılar akımı başladı. Osmanlı'nın dirilişi belki Ortadoğu'da tüm sorunları çözer" ifadesi ön plana çıkarılıyor. Yusuf'un, Erdoğan'ı ve Türkiye'yi "siyasi değil, duygusal, ahlaki ve insani olarak sevdikleri"ni söylemesi, ilk bakışta, AKP eliyle tezgahlanan siyasetlere olumsuz bir bakış içeriyor gibi algılansa da, Hürriyet, bunu, haberin tamamına sinmiş üslubu çerçevesinde, "siyasetler üstü bir beklenti" olarak sunma maharetini sergiliyor.

Danışman Yusuf'un "dostum Ahmet Davudoğlu da, bana kalırsa, izlediği mekik diplomasisiyle 1970'lerdeki efsane Amerikan Dışişleri Bakanı Henry Kissinger gibi hareket ediyor" sözlerini de "övgüler" kapsamına sokan Hürriyet, haberin devamında, çeşitli kesimlerden insanların "Osmanlı'ya hayıflanma" paydasında buluşan ifadelerini aktarıyor. Türkiye'nin Müslüman dünyanın lideri olmasından başka çıkış yolu göremedikleri vurgulanıyor.

85 yaşındaki eski FKÖ üyesi, "Keşke Osmanlı, bu topraklardan gitmeseydi. İngilizler'den sonra buralara hayır gelmedi. Davos'ta olanları televizyonda izledim, ağladım. Bana babamın anlattığı Osmanlıyı hatırladım" diyor haberde, 66 yaşındaki ev kadını ölülerine ağıt yakarken, "Türkiye Müslüman dünyasının önderi olarak bu savaşı durdursun" diyor. Bir müteahhit, "Başbakan Erdoğan, Müslüman ülkelerin tek devlet başkanı olsun" önerisini sunuyor...

Özetle, Hürriyet, "o coğrafya"nın halklarını, kendi ülke liderlerinden umudunu keserek Erdoğan'a bel bağlamış bir portre olarak resmeden haberinde, bu beklentinin karşılanmasına yönelik "biricik proje" olan Osmanlı'ya dönüş konusunda, "bu coğrafya"nın insanlarını ikna için büyük bir adım atıyor, süslemelerle... İnsanların yaşadıkları acılar da, bunun malzemesine dönüştürülüyor. Vurulan oğlunun Türk doktor tarafından ameliyat edildiği belirtilen bir babanın "bize sizden başka bu acımızda samimi davranan yok" demesi de, yüzlerini kızartmıyor...

soL'da Yeni Osmanlıcılık:

Yeni Osmanlıcılık tartışılıyor

'Osmanlı kurulsun, Erdoğan halife olsun'

Osmanlıcılık hortlağı ortalıkta dolaşıyor

Davos için ilk notlar

Yeni Osmanlı Üzerine - Giriş

Sultan Erdoğan'ın 10 Şubat'ı