Yalova’da taş ocaklarına büyük tepki

Yalova’da bir araya gelen yüzlerce kişi Yalova’da 50’ye yakın taş ocağı açılması planlanını protesto etti.
Pazar, 05 Temmuz 2009 10:30

soL (HABER MERKEZİ) TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği köylülerle birlikte bir eylem yaparak, kent genelinde açılması planlanan taş ocaklarını protesto etti.

TEMA Vakfı üyeleri merkeze bağlı Güneyköy'de köylülerle bir araya gelirken, ''Ormanlarımızda taş ocağı istemiyoruz'' yazılı pankartlar ve sloganlarla bir eylem yaptı. 300'den fazla kişinin katıldığı eylemde bir açıklama yapan TEMA Vakfı İl Temsilcisi Feride Uyar, Yalova'nın doğusundan batısına 50 noktada taş ocağı açılmasının planlandığını hatırlatırken açılmak istenen taş ocaklarının orman alanlarının kalıcı tahribatına yol açacağını kaydetti. Uyar sözlerini ''Açılmak istenen taş ocaklarının çoğunluğu da orman alanları içindedir. Taş ocakları, ormanların kalıcı tahrip edilmesine neden olmakta, biyolojik çeşitliliği yok etmekte, yer altı su rezervlerini olumsuz etkileyerek su kaynaklarının da azalmasına neden olmaktadır" şeklinde sürdürürken, taş ocaklarına karşı çıkmanın kentlisi ve köylüsü ile Yalova insanı için ertelenemez bir görev olduğunu vurguladı.

"Mahkeme kararları uygulanmıyor"
Eylemde söz alan çevreci Arif Ekim ise, mahkeme kararlarının dahi uygulanmadığını ifade ederken, "Burası sizin köyünüz, sizin yaşama alanınız. Buradaki her olumsuzluğun bedeli önce size ve çocuklarınıza, daha sonra Yalova'nın tamamına yansıyacak. Bir olmak, el ele vermek lazım" dedi. Son yollarda çevre konusunda birçok mahkeme kararı alındığını ifade eden Ekim, "Ancak bunlar tatbik edilmiyor. Ama bugün yaptığınız gibi sesinizi duyurmaya çalıştığınız zaman netice alınıyor. Biz çevre sahip çıktığımız sürece bu davayı kazanacağız" şeklinde konuştu.

Köylüler yolu trafiğe kapattı
Eylemde söz alan Güneyköy muhtarı Alpay Tekin ise, "Burada şu anda 2 tane maden ocağı mevcut. Öğrendiğimize göre 22 tane daha başvuru varmış" dedi. Yalova'nın birçok yerine maden ocağı kurulmak istendiğini ifade eden Tekin, sözlerini "Maden ocağı adı altında kurulan bu yerlerde maalesef taş ocağı işletiliyor. Kum, mıcır, çakıl çıkarılıyor. İlgi yerlere dilekçelerimizi ulaştıracağız" şeklinde sürdürdü.

Yapılan açıklamanın ardından sonra yürüyüşe geçen grup, bir madencilik şirketinin kamyonlarının geçtiği yolu bir süreliğine trafiğe kapattı.