Tıp öğrencileri sokağa indi

Bursa’da YÖK’ün tıp fakültelerinde kontenjan artısına gitmesini öğrenciler tarafından protesto edildi.
Salı, 16 Haziran 2009 16:51

soL (BURSA) Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri Yüksek Öğretim Kurumu'nun (YÖK) tıp fakültelerinde kontenjan artırımına gitmesini protesto etti.

Bursa Tabip Odası Tıp Öğrencileri Komisyonu üyeleri tıp fakültesi önünden hastane önüne doğru yürüyüşleri sırasında "Sermaye dışarı, bilim içeri", "Ferman YÖK'ün üniversiteler bizimdir", "Sağlık haktır, satılamaz" gibi sloganları attı. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı eylemde öğrencilere vatandaşlar ve hastane çalışanlarıda alkışlarla destek oldu.

Uladağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin önünde basın açıklaması yapan Uludağ Üniversitesi Tıp Öğrencileri Komisyonu Başkanı Tarık Yanık, tıp fakültelerimizde kontenjan artırımını öngören değişikliğin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Mevcutta 200 olan kontenjanın 400'e çıkarılacağını kaydeden Yanık, "YÖK'ün, üniversitelere yönelik bilim dışı uygulamaları hepimiz tarafından biliniyor. Ancak son alınan karar AKP'nin YÖK'ünün sadece üniversitelere dönük değil, aynı zamanda sağlık ortamına da dönük saldırılarının olabileceğini bize gösterdi. Kontenjanların arttırılması eğitim kalitemizi düşüreceği gibi bizi alışkın olmadığımız bir tabloyla yüz yüze getirecek: Çok sayıda, işsiz, niteliksiz hekim. Şu an bile enjeksiyon yapamadan mezun olan öğrenciler bulunurken kontenjanların bu kadar arttırılması daha vahim sonuçlar yaratacaktır. Hasta görmeden, doğuma girmeden, kan almayı öğrenmeden hekim olunabilir mi? Şimdi bu kararı alanlara soruyoruz: sizler bu koşullarda öğrenim görmüş hekimlerden tedavi almayı kabul edebilecek misiniz?" dedi.

"Kontenjan artışı akıldışıdır"
Kontenjan artırımlarının sağlıkta dönüşümün ayaklarından biri olduğunun altını çizen Yanık, hükümetin Genel Sağlık Sigortası ile sağlıkta dönüşümün finansman ayağını, aile hekimliği uygulamasıyla da birinci basamak sağlık hizmetlerini piyasalaştırmaya çalıştığını kaydetti. Yanık sözlerini şöyle sürdürdü: "Şimdi de kamu hastane birlikleri yasasıyla hastaneleri tek amacı kar etmek olan birer işletmeye dönüştürmek istiyorlar. Peki bu özelleşen hastanelere ne gerekli? Tabii ki emeğini acımasızca sömürebileceği hekimler gerekli. İşte hükümet tam gün yasası ve kontenjan artırımıyla bunu hayata geçirmek istiyor. Geçen hafta klinik ve temel bilimlerde okuyan arkadaşlarımıza yaptığımız anket sonucunda büyük bir çoğunluğun kontenjan artırımına karşı olduğunu tespit ettik. Evet, biz öğrenciler olarak 'İSTEMİYORUZ' dedik. Peki, kimler istiyor bu artışı? YÖK istiyor, hükümet istiyor. Üniversitelere de bunu kabul etmek düşüyor. Rotasyon diyorlar, kadro diyorlar, özlük hakları diyorlar ve ne yazık ki pek çok öğretim üyemize de bu artışı kabul ettiriyorlar" diye konuştu. Yanık, öğrenciler olarak nitelikli eğitim bir eğitim ve özgür, bağımsız, demokratik bir üniversite istediklerinin vurgulayarak açıklamasını sonlandırdı.