Tepecik Hastanesi emekçileri eylemde

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi emekçileri aşırı iş yükü, eşitsiz çalışma koşulları, kadrolaşma ve sağlığın piyasalaşmasına karşı dün eylemdeydi.
Perşembe, 02 Ağustos 2012 14:52

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları sorunlarını dile getirmek için dün saat 11:00’ de basın açıklaması yaptı.

Yapılan basın açıklamasına katılan yaklaşık 300 hemşire sorunları çözülmezse yapacakları eylem ve etkinlikleri arttırarak sürdüreceklerini ifade etti. Okunan basın açıklamasının ardından SES İzmir Şube Başkanı Dr. Veli Atanur, “Sağlıktaki dönüşüm tüm halkımızı olduğu kadar çalışanları da mağdur ediyor. Bizler bu konuda mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz" dedi.

SES İzmir Şube imzasıyla yapılan basın açıklamasında şunlar dile getirildi:

“Bizler Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi’nin hemşireleriyiz. Hastanemiz İzmir'in en büyük hastanelerinden biri. Bütün hastanelerde olduğu gibi hastanemizde de büyük yükü biz hemşireler omuzlamaktayız. Bizler mesleğimizin gerektirdiklerini yapmaktan şikâyetçi değiliz. Biz mesleğimizin gereklerini yerine getirmek isteyenler olarak aşırı iş yükü ve eşitsiz çalışma koşullarına karşı çıkıyoruz.

850 hemşirenin çalışması gereken yerde 640 hemşire çalışıyor. Üstelik bu hemşirelerin 95'i hemşirelik dışı işlerde çalıştırılıyor. Toplam 159 hemşire ayrıcalıklı bir konumda nöbet tutmazken bizler gece gündüz, dinlenmeksizin çalışmak zorunda kalıyoruz.

Kadrolaşma, aramızda uçurumlar oluşturuyor. Aramızda ayrıcalıklılar, nöbetlerden muaflar ve durmaksızın çalışmaktan tükenme noktasına gelmiş iki kesim var. Mesleğine yıllarını vermiş, deneyimli arkadaşlarımız dururken hiç hak etmeyenler siyasi torpiller yoluyla terfi ettiriliyor, hemşirelik hizmetini keyfi bir şekilde yönlendiren konumlara yerleştiriliyorlar.

Bizler, işimizin gerektirdiği dikkati, sabrı ve özeni yitirmeksizin yeterli dinlenme, insanca çalışma ortamı istiyoruz. Sağlık sisteminin çöküşünün ve sağlığın bir ticaret haline getirilişinin sorunlarını yaşıyoruz.

Bizler, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi hemşireleri olarak hem hizmet verdiğimiz hastalarımız açısından hem de çalışanlar açısından insanlık onuruna yakışır bir hastanede çalışmak istiyoruz.
Yöneticiler bütün zamanlarda olduğu gibi bizleri karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. Sorunlarımızı defalarca ilettiğimiz yöneticilerden “konumlarını kaybetmek istemediklerine” dair cevaplar alıyoruz. Bu nedenle diyalog yollarımız tükendi. Mücadele etmekten başka çaremizin kalmadığı konusunda birleştik. Taleplerimiz karşılanıncaya kadar susmayacağımızı, baskılara ve yıldırma politikalarına karşı mücadele edeceğimizi tüm duyarlı kamuoyuna duyuruyoruz.

(soL-Haber Merkezi)