Taksim Dayanışması, Taksim için nöbete çağırdı

Taksim'in dönüşümüne karşı mücadele eden Taksim Dayanışması, pazar akşamı için bütün İstanbulluları dönüşüme karşı nöbete çağırdı.
Cuma, 02 Kasım 2012 19:35

Taksim Dayanışması tarafından yayımlanan çağrı metninde, Taksim'e vurulan kazmanın "Cumhuriyetin değerlerine, emeğe, bilime ve çocuklarımızın geleceğine" vurulduğu söylendi. "Taksim için nöbetteyiz" başlıklı çağrı metni şu şekilde:

Taksim Meydanı ile Gezi Parkı’nı betonlaştıracak, insansızlaştıracak ve kimliksizleştirecek olan gizli rant projesinin ilk kazması Taksim’e vuruldu.
Çünkü ferman böyle buyurdu: Tüketim ve yağma kültürünün çıkarları uğruna, toplumsal belleğimizin izlerini taşıyan hepimizin en önemli buluşma noktası “Taksim Meydanı, yok edilecek!”

Yetkililer bu fermana boyun eğdiler. Baskılara direnemediler, ancak emirleri uyguladılar. “Yayalaştırma projesi” adı altında hepimize yutturulmaya çalışılan bu gizli rant projesinin ilk kurbanı, üzerinde yetişmiş yüzlerce anıt ağaçla birlikte Cumhuriyet Caddesi. Taksim meydanın asıl sahibi olan halka sorulmadan, kültürel ve tarihsel mirasa saygı gösterilmeden ve bu güne dek yapılan toplumsal, bilimsel ve teknik hiçbir uyarı, öneri ve çağrıya aldırmadan Cumhuriyet Caddesi’ne ilk kazma vuruldu.

Bu kazma sadece Taksim’e değil, Cumhuriyetin değerlerine, Demokrasiye ve Dayanışmaya, Emeğe ve Bilime, bizlerin hatıralarına, toplumsal belleğimize ve çocuklarımızın geleceğine vurulmuştur.

Sıradaki kurban Taksim Gezi Parkı!

Çocuklarımızın bölgedeki yegâne oyun alanı, nefes aldığımız tek yeşil alan, depremde sığınabileceğimiz tek açık alan önce dev bir şantiyeye dönüşecek, ardından da betonlaşmaya kurban edilecek. Bu uğurda yüzlerce anıt ağaç daha katledilip, Türkiye’nin en önemli meydanında, geçmişe ve geleceğe yalan söyleyen bir garabet yükselecek.

5 Kasım Pazartesi gününden itibaren Taksim’den geçen bir Cumhuriyet Caddesi kalmayacak, üzerindeki yüzlerce ağaç katledilecek, 98.000 m2 Taksim Gezi Parkı büyük bir şantiye alanı olacak. Gezi Parkı, ağaçları ile birlikte yok edilecek.

Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nı, çevresi ile birlikte dönüştürmek için ısrarlı niyetleri ve çabaları olanlara tekrar duyuruyoruz tüm bayramlarımızı, sevinçlerimizi, tepkilerimizi, hak taleplerimizi dillendirdiğimiz Emek ve Demokrasi Meydanımızın ve Parkımızın yok edilmesine seyirci kalmayacağız!

Haklılığımızın ve kararlılığımızın bir göstergesi olarak herkesi 4 Kasım Pazar günü saat 17.00’de Taksim’e sahip çıkmak için Taksim Meydanı, PTT önüne nöbete çağırıyoruz.

Çünkü haklıyız, çünkü kararlıyız!

Çünkü Taksim hepimizin!

(soL-Haber Merkezi)