KTÜ’de açlık grevi sürüyor

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde, üniversitede yönetimin baskılarına karşı öğrencilerin başlattığı açlık grevi sürüyor.
Cumartesi, 13 Haziran 2009 10:30

soL (HABER MERKEZİ) Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Öğrenci Kollektifi üyesi öğrencilerin üniversitede öğrencilere yönelik baskıları kınamak için başlattığı açlık grevi sürüyor.

KTÜ Öğrenci Kolektifi konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Tiyatro oynamak, belediye adaylarından taleplerde bulunmak ve milyonlarca insanın katili İngiltere büyükelçisini protesto etmeyi suç sayan ve uzaklaştırma cezaları yağdıran KTÜ yönetimine karşı 6 arkadaşımızın, cezalar geri çekilinceye dek başlattığı açlık grevi 3. gününde" derken grevlerini sürdüreceklerini ifade ettiler.

Öğrenci Kollektifi üyesi öğrencilerin açlık grevini desteklemek ve öğrencilerin kurduğu çadıra önceki gece faşist bir grup tarafından yapılan saldırıyı kınamak için KESK de bir basın açıklaması yaptı. KESK dönem sözcüsü Celal Akaç'ın okuduğu açıklamada, KTÜ yönetiminin yaşananlara karşı herhangi bir açıklama yapmaması eleştirilirken, yaşanan saldırının sorumlularının bulunmasını istedi.

KESK'in yaptığı açıklamanın ardından cezaları henüz açıklanmayan öğrenciler de Rektörlük önünde toplanarak bir açıklama yaptılar. Cezaların durdurulması için açtıkları davalardan bir tanesine yürütmeyi durdurma kararının çıktığını, diğer davalar için de yakında çıkacağını ifade eden öğrenciler, Trabzon İdare Mahkemesi'nin kendilerini suçlu bulmadığı halde Rektörlük'ün suçlu oldukları konusunda ısrarının sürdüğünü kaydettiler. Üniversite yönetimini hukuk dışı davranışından vazgeçmeye çalışan öğrenciler, "Üniversite yönetimi bu tavrından vazgeçene dek, cezası olmayan biz üniversite öğrencileri de A kapısındaki arkadaşlarımıza destek vermek için bugün itibari ile açlık grevine başlayacağız" şeklinde konuştular. Yapılan açıklamanın ardından buradaki öğrenciler de açlık grevini sürdüren öğrencilerin yanına gelerek greve katıldılar.