Kimya sınavında ahiret sorusu

Diyarbakır'da Rekabet Kurumu Anadolu Lisesi kimya öğretmeni Zeki Kılıçarslan öğrencilere "ahiret" sorusu sordu.
Çarşamba, 15 Nisan 2009 21:55

soL (HABER MERKEZİ) Diyarbakır Rekabet Kurumu Anadolu Lisesi'nde öğrencilere kimya dersinde "ahiret" sorusu soruldu.

Kimya öğretmeni Zeki Kılıçarslan'ın "İyilikleri ağır gelirse cennete, kötülükleri ağır gelirse cehenneme, tam nötrleşme olursa Araf'a gidecek. İşlem yaparak sonucu bulunuz" sorusunun kimya dersiyle ilgisinin ne olabileceği tartışılıyor.

Tepki çeken soru şöyle: "X şahsı hayatı boyunca 3.10 üzeri 22 tane iyilik ve 4.10 üzeri -2 mol kötülük yapıyor. Hesap günü mizanda iyilik ve kötülükleri tartılıyor. İyilikleri ağır gelirse cennete, kötülükleri ağır gelirse cehenneme, tam nötrleşme olursa Araf'a (hayvanların ve delilerin barınacağı yere) gidecek. Bu şahsın hesabı görülünce durumu ne olacak. İşlem yaparak sonucu bulunuz (N: 6.10 üzeri 23)."

Aynı okulda bir sınıfın mescide çevrildiği de belirlendi. Okulun birinci katında kütüphanenin olduğu sıradaki en son sınıfın mescide çevrildiği ifade edilirken öğretmen ve öğrencilerin ders aralarında burada namaz kıldığı vurgulandı.

Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Sekreteri Yıldırım Arslan, uygulamalara tepki gösterdi. Uygulamaların iktidar gücüne dayandığını vurgulayan Arslan, "Fazla söze gerek yok. Niyet ortada. Benzerlerini AKP iktidarı döneminde birçok kez yaşadık. Milli Eğitim Bakanı gibi kişiliklerin eğitim ve öğretim sistemlerinin başındayken eğitimin çağdaş bir norma kavuşması gibi bir durum söz konusu değil" dedi.

Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi'nde mescit bulunduğu da daha önce gündeme gelmişti.