Gaziantep’te evini satmayan aileye yıldırma politikası uygulanıyor

Gaziantep’te kentsel dönüşüm kapsamında oturduğu evi önerilen fiyattan vermeyen aile, GASKİ ve TEDAŞ’ın mahalleye uğramamasıyla yıldırılmak isteniyor.
Cuma, 16 Kasım 2012 15:46

Gaziantep Nuripazarbaşı Mahallesi’nde kentsel dönüşüm kapsamında mahallesini terk etmek istemeyen aile ciddi bir yıldırma politikasıyla karşı karşıya bırakıldı.

Gaziantep Ekspres Gazetesi’nden S. Öztürk’ün haberine göre Nuripazarbaşı Mahallesi 6 nolu sokak’ta evi bulunan Latife Doğan, şu ana kadar belediye ile anlaşamamış. İşçi evleri olarak bilinen evlerden birinde oturan Doğan, Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ), TEDAŞ ve polisin mahalleye uğramadığını ve mahallenin akşamları zifiri karanlık olduğunu şu sözlerle anlattı:

“Evime önce 91 bin TL teklif ettiler. En son rakam 150 bine çıktı. Ancak yanımdaki 200 metrekarelik benimle aynı tipteki eve de 150 bin TL ödediler. Karşımdaki 60 metrekarelik eve 70 bin TL ödediler. Bu şartlarda anlaşamadık. Anlaşamadıktan sonra da sıkıntı başladı. Öncelikle çevremizde komşumuz kalmadı. Hepsi birer birer göçüp gitti. Biz bu evi bin bir zorluklarla aldık. Rahmetli kocamla dişimizden tırnağımızdan biriktirdik. Şimdi şu parayı al git diyorlar. Mahallede hiçbir hizmet kalmadı. Akşamları zifiri karanlık oluyor. Çevremizdeki evlerde fuhuş yapılıyor, baliciler mesken tutmuş durumda. O gün bahçe içerisindeki diğer binamızın kapısını hırsızlar kırmış. Evde elim yüreğimde oturuyorum. Bizi yıldırmak için bize hizmetleri tamamen kestiler. Biz bu ülkenin insanı değil miyiz? Belediyeye güvenemezsek, kime güveneceğiz?”

“Kenar semtlere itiliyoruz”
Doğan eski komşularının da durumlarına değinerek, kenar semtlere itildiklerini şu ifadelerle anlattı:

“Bazen eski komşularım geliyor. Aldıkları parayla ancak Güneş, Vatan mahallesi gibi muhitlerde ev alabilmişler. Oralarda yapamadıklarını dile getiriyorlar. Kendilerini evlerinden edenlere büyük ah ediyorlar. Yetkililer bize diyorlar ‘siz buraları bırakın, kenar semtlere gidin’”