Çıralı'nın ateşi camla buluştu

Antalya'nın dünyaca ünlü tatil cenneti Çıralı'nın mitolojik anlatılara konu olan sönmeyen ateşi her yıl onbinlerce turisti bölgeye çekerken, bu şirin köydeki sanatçılar da camı ateşle işleyerek efsaneyi yaşatıyor.
Cumartesi, 11 Ağustos 2012 16:16

Kemer ilçesine bağlı Ulupınar köyünün sahil mahallesi olan Çıralı, uzun süren 2B ve tahsis tartışmalarının ardından müdavimlerini ağırlıyor. Doğayla turizmin uyumlu örneklerinden biri olan Çıralı'daki cam sanatçılarından biri olan Hürşan Başhan, 14 yıl önce yerleştiği Çıralı'da açtığı atölyede ürettiği hediyelik cam eşyalarla turistlerin ilgi odağı olmuş. Sıcak Cam sanatını İstanbul'daki işlerini tasfiye edip geldiği Çıralı'da öğrendiğini anlatan Başhan, içindeki sanat tutkusunu bu sayede ifade edebildiğini söylüyor. Camdan ürettiği çeşitli süs eşyalarının yanında turistlerin en çok nazar boncuğu ve takılara ilgi gösterdiğini söyleyen Başhan, "el yapımı olan cam ürünleri her zaman tercih ediliyor. Özellikle yabancı turistler bunun kıymetini iyi biliyorlar" diye konuştu.

Yanartaş'ın binlerce yıllık efsanesi yaşıyor
Çıralı yakınlarındaki ünlü Yanartaş, Kral Glaukos oğlu, Sisyphos'un ise torunu olan karayazgılı Bellerofontes ile Khimaira adındaki ejderhanın mücadelesini anlatan ünlü mitolojik hikaye ile dünyanın bir çok ülkesinden gelen onbinlerce turistin ilgisini çekiyor. Çıralı'yı ziyaret eden turistler, yaz kış hiç sönmeyen Yanartaş'ın ateşinin, Çıralı'daki cam sanatçılarının elinde cama şekil vererek adeta binlerce yıllık efsaneyi simgesel olarak yaşattığını söylüyorlar.

Yusuf Yavuz