‘ASKİ halktan aldığı parayı iade etsin’

Tüketici Hakları Derneği bir açıklama yaparak mahkeme kararlarına göre ASKİ Genel Müdürlüğü’nün halktan aldığı 60 milyon TL’yi iade etmek zorunda olduğunu ifade etti.
Pazar, 21 Haziran 2009 11:00

soL (HABER MERKEZİ) Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar dün bir basın toplantısı düzenleyerek, Ankara 5. İdare Mahkemesi'nin verdiği kararın ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ASKİ Genel Müdürlüğü'nün şimdiye kadar 250 bin aboneden aldığı 60 milyon TL'yi iade etmek zorunda olduğunu kaydetti.
Çakar yaptığı açıklamada, Tüketici Hakları Derneği'nin açtığı dava sonucunda Ankara 5. İdare Mahkemesi'nce açık bir karar verildiğini söylerken, "Bu karar ile, Ankara hudutları dahilinde ön ödemeli kartlı su sayası tartışması sona ermiştir. Bir diğer deyişle bu haksız uygulama Ankara için geri dönülmemek üzere tamamen iptal edilmiştir. ASKİ mahkeme kararının gerekçesi ile bağlıdır. Bu kararın arkasından dolanılmak suretiyle aşılması girişimlerine izin verilmeyecektir. Derneğimiz bu haksız uygulamanın sona erdiğinin Ankaralılara duyurulması onurunu taşımaktadır" dedi. Çakar açıklamasında ASKİ'nin bu kararı uygulamak zorunda olduğunu söylerken, "Yetkililerin abonelik işlemlerinde tüketicileri zorlaması halinde açıkça suç işleyeceği ve mahkemelerin huzuruna çıkacağı tartışmasızdır" şeklinde konuştu.
Çakar ayrıca, kararı uygılamayan veya geciktiren yetkililer için tüketicilerin, derneğin web sitesinde bulunan şikayet dilekçesini doldurarak disiplin soruşturması açılmasını ve savcılıkça soruşturma başlatılmasını talep edebileceklerini kaydetti. Şikayet dilekçelerine www.tuketicihaklari.org.tr adresinden ulaşılabiliyor.